Geçen yıl Almanya’da 26 Eylül’de yapılan genel seçimler, Berlin’deki diğer seçimlerle çakıştı. Genel seçimlerin yanı sıra Berlin Eyalet Parlamentosu ve belediye seçimleri de aynı gün yapıldı.

Ayrıca, aynı gün, bazı özel konutların kamulaştırılmasına yönelik referandum da gerçekleştirildi.

Seçim günü bazı oy pusulalarının eksik olduğu veya yanlış dağıtıldığı ortaya çıktı. Bu nedenle zaman zaman bazı sandıklar geçici olarak kapanmak zorunda kaldı ve girişlerin önünde uzun kuyruklar oluştu. Bazı seçim sandıkları, resmi kapanış saati olan 18.00’den sonra da açık kaldı. Aynı gün gerçekleşen Berlin Maratonu nedeniyle yolların kapalı olması da oy pusulalarının teslim edilmesini zorlaştırdı. 

Direnişteki TIR şoförlerinden 30'u açlık grevine başladı Direnişteki TIR şoförlerinden 30'u açlık grevine başladı

Federal Meclis Seçim Komisyonu, tüm bu aksilikler nedeniyle SPD, Yeşiller ve FDP’nin koalisyon temsilcilerinin oylarıyla Berlin’de seçimlerin kısmen tekrarlanması yönünde görüş bildirdi. Seçimin tekrarlanması halinde, uygulama şehirdeki yaklaşık 2300 seçim bölgesinden 431’i için geçerli olacak.

Berlin eyalet parlamentosuyla ilgili seçimlerin yenilenip yenilenmemesine Berlin Anayasa Mahkemesi karar verecek. Anayasa Mahkemesi, nihai kararını 16 Kasım’da açıklayacak. Mahkemenin seçimlerin yenilenmesi yönünde karar vermesinden sonra seçimlerin 3 ay içinde yenilenmesi gerekiyor.