Almanya Sağlık Bakanlığı, Rusya’da geliştirilen ‘Sputnik V’ adlı koronavirüs aşısının Avrupa pazarına erişiminin, henüz yeni başlayan üçüncü kademe dahil araştırmanın tüm aşamaları hakkında veri sağladıktan sonra mümkün olacağını belirtti.

ECDC: Gereksiz antibiyotik kullanımı can kaybına yol açıyor ECDC: Gereksiz antibiyotik kullanımı can kaybına yol açıyor

Almanya Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Hanno Kautz, basın brifinginde, “Genelde bir ilaç şirketi, eğer bir pazara girmek istiyorsa ve erişim talep ediyorsa bu verileri açıklamak zorunda” diye açıkladı.

Rusya Sağlık Bakanlığı, geçen Salı günü, Gamaleya Enstitüsü ve Rusya Doğrudan Yatırım Şirketi tarafından geliştirilen koronavirüse karşı ilk aşının tescil edildiğini duyurmuştu. 

Rusya’dan gelen aşı açıklamasını şüpheyle karşılayan Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, ilk yeni aşının ortaya çıkmasına sevineceğini, ama Sputnik V’in yeterince test edilmediğini, özellikle de Avrupa’da aşının yaygın kullanıma girmesi için gereken klinik testlerinin üçüncü kademinin yapılmadığını söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü de Rus korona aşısının onaylanmasına temkinli yaklaşılması gerektiğini açıkladı.. WHO, güvenlik ve etkililiğe ilişkin tüm verilerin titizlikle kontrol edilmesi gerektiğini söyledi.