Boğaziçi Üniversitesi'nde kurum dışından olan Prof. Dr. Melih Bulu'nun rektör olarak atanmasıyla birlikte başlayan protesto eylemleri, Avrupa kentlerinde de devam ediyor.

Hamburg ve çevresi Alevi kurumları tarafından 6 Şubat Cumartesi günü için bir miting çağrısı yapıldı. 

Ortak açıklamada, "Boğaziçi Üniversitesinin haklı ve şanlı direnişini desteklemek ve dayanışmamızı göstermek için, tüm duyarlı insanları Cumartesi 06.02.2021 / saat 14.00 te / Hamburg Hauptbahnhof Hachmann Platz Kirchenalle'ye tek adam despotluğunu protesto etmeye çağırıyoruz." denildi.

ALEVİLERDEN CUMARTESİ GÜNÜ MİTİNG ÇAĞRISI

Fiziki mesafe kuralları uyarısı ile biten açıklama şöyle:

AKP-MHP despot iktidarı kırıntı demokratik haklara bile tahamül göstermeyerek, tüm kurum ve kuruluşları tek adam yönetimi altına almaya devam ediyor. Boğaziçi Üniversitesine atadığı AKP li kayyum Rektör ile öğrencileri, Üniversite çalışanlarını ve öğretim görevlilerini yıldırmak ve kontrol altına almak istiyor.

Boğaziçi Üniversitesinin gösterdiği tepkiyi kanlı bir şekilde bastırmak istiyor.

Bir aydır süren direnişi kıramayan iktidar, polis ve üniversite güvenlik görevlileriyle bu baskı ve şiddeti gün be gün artırıyor.

Tek adam rejimi insanların nefes almasını dahi kontrol altına almak istiyor, buna dur diyebilmek için, despotluğa, diktatörlüğe, faşizan gidişe dur diyebilmek için, tüm muhalif güçlerle destek ve dayanışmamızı göstermek için, ve de en önemlisi Boğaziçi Üniversitesinin haklı ve şanlı direnişini desteklemek ve dayanışmamızı göstermek için, tüm duyarlı insanları Cumartesi 06.02.2021 / saat 14.00 te / Hamburg Hauptbahnhof Hachmann Platz Kirchenalle`ye tek adam despotluğunu protesto etmeye çağırıyoruz.

Fiziki mesafe ve hijyen kurallarına uyulmasını bekliyoruz. Hamburg ve çevresi Alevi Kurumları​​​​.

DEMOKRATİK GÜÇ BİRLİĞİ'NDEN CUMA GÜNÜ MİTİNG ÇAĞRISI

Öte yandan Türkiye’deki emek, demokrasi ve özgürlük güçleriyle dayanışmak ve demokrasi mücadelesine destek sunmak amacıyla Avrupa'da birçok kurum ve örgütün katılımıyla 2013 yılında kurulan Demokratik Güç Birliği de, 5 Şubat Cuma günü saat 17:00 de Hamburg Başkonsolosluğu önünde bir miting çağrısı yaptı.