Alman hükümeti, Ankara'yı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) kararlarını uygulamaya çağırıyor.

Sol Parti milletvekili Helin Evrim Sommer Alman hükümetine yönelttiği soru önergesinde Avrupa Konseyi başkanlığı çerçevesinde, Türkiye’de tutuklu bulunan eski HDP-Eş-Başkanı Selahattin Demirtaş’a yönelik AİHM kararının uygulanması için hangi somut önlemleri destekleyeceğini sordu.

Almanya Dışişleri Bakanlığı müsteşarı Miguel Berger verdiği yanıtta, AİHM kararına değinerek, Selahattin Demirtaş’ın Avrupa İnsan hakları sözleşmesine aykırı bir şekilde, siyasi sebeplerden dolayı tutuklu bulunduğunu yineledi.

Miguel Berger Alman hükümeti adına verdiği cevapta, Türkiye'yi Selahattin Demirtaş’ı derhal serbest bırakmaya çağırdı ve Türkiye'nin AİHM kararlarını uygulamasını sağlamak için Avrupa Konseyi organlarında çalışmaya devam edeceğini bellirtti.

Helin Evrim Sommer Almanya Dışişleri Bakanlığı müsteşarı Miguel Berger’in açıklamalarını şöyle değerlendirdi:

AIHM Demirtaş'ın siyasi nedenlerle tutuklandığına ve derhal serbest bırakılmasına hükmetti. Türk Devleti'nin buna cevabı - daha öncekilerde olduğu gibi - kararı tanımama, temelsiz gerekçelerle yeni davalar açarak daha ağır cezalar talep etmek biçiminde oldu. Akabinde alay edercesine yeni reformlar yapılacağı belirtildi.

Hem uluslararsı sözleşmeleri imzalayıp hem de AİHM kararlarını tanımamak en hafif tabirle tüm Avrupa ile alay etmektir. Bu küçük düşürülme kabul edilemez. Alman hükümetinin Demirtaş'ın siyasi nedenlerle tutukluluğunu kabullenmesi ve Türk hükümetinden derhal serbest bırakılmasını talep etmesi memnuniyet vericidir; fakat yetersizdir. Bu tür açıklamaların somut önlemlerle desteklenmediği sürece sonuçsuz kaldığı bilinmektedir. Bu nedenle Federal hükümetin amasız ve fakatsız ve beklemeksizin somut bazı uygulamaları devreye koyması zorunludur.

AB'de yeni ve yaşlı sürücüler için önemli kısıtlamalar AB'de yeni ve yaşlı sürücüler için önemli kısıtlamalar

Demirtaş siyasi bir rehinedir ve serbest bırakılması maalesef hukuki normlardan ziyade Erdoğan'ın sözüne bağlıdır. Ancak Türkiye hukukun üstünlüğüne ve insan haklarına saygı göstermediği sürece, Erdoğan rejimine karşı gümrük birliğini modernleştirme veya ticareti kolaylaştırma şeklinde taviz verilmemelidir. Buna Demirtaş'ın ve Türkiye'deki tüm siyasi tutukluların derhal serbest bırakılması dahildir.

AİHM kararları aynı zamanda tüm Avrupa değerlerinin üzerinde durduğu ahlaki ve vicdani temeldir de. Dolayısıyla bu konudaki her zaaf bu temeller üzerine bina edilen yapının çökme tehlikesinide doğurur. Hâliyle bu kararların uygulanması konusundaki ısrar özünde Avrupa değerleri ve güvenliği içinde zorunludur. Bu tüm Avrupa ülkelerinin ve dönem başkanı olma sıfatıyla en çokta Almanya'nın dikkat etmesi gereken bir husustur.