'Türkiye'de tüm kurumlar bir diktanın esiri haline getirildi'

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle, Türkiye'de açılan dava sonrası hakkında yakalama kararı çıkarılan eski Alman milletvekili ve avukat Memet Kılıç 'Türkiye'de tüm kurumlar bir diktanın esiri haline getirildi' dedi. 

Erdoğan'a haraket ettiği suçlamasıyla Ankara'da açılan davanın ilk duruşması sonrasında Kılıç şu şekilde açıklamada bulundu: 

'2010 yılında yapılan referandum öncesi AKP hükümetinin geri kalan küçük bir yargı bağımsızlığını da ortadan kaldırmaya çalıştığı konusunda kamuoyunu uyarmıştım. Bu uyarının yerinde olduğu şimdi daha iyi anlaşılmaktadır. Türkiye'de tüm kurumlar bir diktanın esiri haline getirildi'. 

Türkiye'de 20 binden fazla kişinin hakaret davası ile karşı karşıya geldiğini ifade eden Kılıç 'iki konunun üzerine gidenlere ciddi şekilde saldırıyorlar. a) AKP hükümetinin IŞİD'e hizmet etmesi b) AKP hükümetinin Türkiye'yi varlık barış yasası adı altında karapara yıkama makinasına dönüştürmüş olması onun dans alanını daraltıyor' şeklinde konuştu. 

Hakkında açılan gıyabi davanın 17 Aralık yolsuzluk soruşturmalarının gününe denk gelmesini manidar olarak değerlendiren Kılıç, Alman hükümetinin sessiz kalmasını da eleştirdi. 

Kılıç 'Alman hükümeti bu yılın ilk sekiz ayında çeyrek milyar avroluk Türkiye'ye silah sattı. Suskunluklarını anlıyorum, müşteri velinimetimizdir' dedi. 

Memet Kılıç'ın avukatı Veysel Ok, hakimin müvekkili hakkında yakalama kararı çıkardığını ve bu yolla Kılıç'ın Türkiye'de ifade vermeye zorlanmaya çalışıldığını bildirdi. 

Kılıç'ın bizzat katılmadığı bu ilk duruşmada alınan söz konusu karar neticesinde Memet Kılıç Türkiye'ye giriş yaptığı an, gözaltına alınıp ifadesine başvurulabilecek.

Kılıç'ın avukatı Ok, daha önce müvekkilinin ilgili dava hakkında savunmasını Almanya'da yapabilmesini talep etmişti. Ancak Ok'un aktardığına göre, duruşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı, Kılıç‘ın hakkındaki iddia Almanya'da suç kapsamına girmeyeceği için, ifadenin Türkiye'de alınmasında ısrarcı oldu.

Memet Kılıç ise kısa dönemde Türkiye'ye gitmeyi düşünmediğini ve avukatıyla birlikte, mahkemenin bu yöndeki kararını değiştirmesi için başvuruda bulunacaklarını bildirdi.

Memet Kılıç, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle aleyhinde dava açılmasına neden olan sözleriyle ilgili olarak yaptığı açıklamada "20 binden fazla kişi hakaret davası ile karşı karşıya. Hakaret benim tarzım değildir ancak politik tartışmadan da geri durmam ve kaçmam. Ben Türkiye'yi bu hale getirenlerin vatan haini olduğunu söyledim. Bu konuda da çokça yanılmadığımız açıkça ortada" dedi. 

Kılıç ayrıca "O dönemde de AKP’nin genel başkanı hemen her önüne geleni sülük, vampir, kan emici, çapulcu, vatan haini olarak niteliyordu. Medyadaki tartışmalara bu kavram yerleştirilmişti. O nedenle politik tartışma da bu kavram üzerinden yürüyor" ifadelerini kullandı.

SÜHEYLA KAPLAN