Alman basınında çıkan haberlerde, mahkeme kararını yeterli bulmayan çok sayıda yorum dikkat çekti. 

Almanya'dan, Meksika'da hükümet denetimi altında olmayan çatışmalı bölgelere silah satışı yasaklanmış durumda. Ancak şirket eski çalışanlarının, 2006 ve 2009 yılları arasında bu bölgelere 4 bin 500 saldırı tüfeği ve silah parçası teslimatı yaptığı saptanmıştı.

Eski YÖK Başkanı Özcan: Erdoğan aday olamaz Eski YÖK Başkanı Özcan: Erdoğan aday olamaz

SİLAHLAR 6 ÖĞRENCİNİN ÖLDÜRÜLMESİNDE KULLANILDI
Guerrero eyaletinde yapılan bir araştırma, Almanya'dan yasadışı satılan silahları kullanan polis memurlarının Eylül 2014 tarihinde bir grup öğrenciye saldırdıkları ve altı öğrencinin saldırılar sonucu öldüğü açıklanmıştı. İnsan hakları örgütü Centro ProDH'nin başkanı Santiago Aguirre, "G36 tüfeklerinin tam da bu durumda kullanıldığına dair hiçbir şüphe yok." dedi.

BARIŞ AKTİVİSTİ: ALMAN SİLAH ENDÜSTRİSİ İÇİN EMSAL KARAR

Suç duyurusu ile yargılamayı başlatan barış aktivisti Jürgen Grässlin, "Alman silah endüstrisi için emsal bir karar" dan bahsetti. Artık yasadışı silah kaçakçılığının ciddi şekilde cezalandırılacağı açıktır sözlerine yer veren Grässlin, Federal hükümetin yıllardır başka yöne baktığını belirtti ve dış ticaret ve savaş silahları kontrol yasasının gerçek bir "silah ihracatı denetim yasası" ile değiştirilmesini istedi. Ayrıca, " Silah ticareti kurbanlarına, Alman ceza davalarında yardımcı davacı olarak görünme fırsatı vermelidir" ifadesine yer verdi.

Berlin merkezli Die Tageszeitung gazetesinin Meksika ve Orta Amerika muhabiri Wolf-Dieter Vogel, Federal Adalet Divanı'nın kararını yetersiz bularak eleştirdi. Vogel, "Bu karar ile " dedi.

YASA DIŞI SİLAH SATIŞI İÇİN GAZETECİLERE DAVA AÇILMIŞTI

Belgelerde, silah ihracatını düzenleyen kuralların ihlaline Alman hükümetinin göz yumduğu ileri sürülmüştü.

Gazetecilerin araştırması sonucu bir kitap yazılmış ve bir belgeselle, ARD televizyonunda yayımlanan bir film çekilmişti. Suçlananlardan biri olan filmin yönetmeni Daniel Harrich de Grimme Gazetecilik Ödülünü almıştı.