Dünya genelindeki Rusya'ya karşı yaptırımlar ve dışlamaların bir ucu Almanya'daki Rus kökenli sanatçılara kadar uzandı.

Münih Filarmoni Orkestrası’nın, birinci şef olan Rus asıllı Valery Gergiev’i görevden almasından sonra Bavyera Devlet Operası da‚ Putin’le arasına yeteri kadar mesafe koymadığı gerekçesiyle dünyaca ünlü opera sanatçısı Anna Nebretko’yla yollarını ayırdığını duyurdu.

Bazı Rus kökenli işletme sahipleri ise tehdit mektupları almaya başladıklarını ve savaşla ilgili olmadığı halde dükkânlarına yönelik Boykot çağrıları olduğu şikâyetinde bulundu. Yaşanan gelişmeler üzerine Almanya'da Federal İçişleri Bakanı ve Federal Hükümetin Kültürden Sorumlu Devlet Bakanı Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle artan Rus düşmanlığına dikkat çekti. 

Eğitim Merkezi’nde Duisburg Türkleri Arşivi Açıldı Eğitim Merkezi’nde Duisburg Türkleri Arşivi Açıldı

Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser, “Ukrayna’ya yönelik korkunç saldırganlık savaşı Putin’in savaşıdır. Bu, Almanya’da yaşayan Rus kökenli insanların savaşı değildir. Rus kökenleri veya dilleri nedeniyle insanlara düşmanca davranılmasına veya ayrımcılığa uğramasına kesinlikle karşıyız” dedi. 

Kültürden Sorumlu Devlet Bakanı Yeşiller Partisi’nden Claudia Roth da, Rus sanat ve kültürünün boykot edilmesine karşı uyardı. Roth, “Rus sanatını ve kültürünü boykot etme eğilimlerine veya Rus sanatçılara ve ayrıca genel olarak Rusya’dan gelen vatandaşlara yönelik genel şüphelere karşı uyarıyorum” dedi.