Almanya’da Hartz IV olarak bilinen ‘İşsizlik Parası 2’ yerine yeni yıl itibariyle SPD, FDP ve Yeşiller’den oluşan koalisyon hükümetinin ‘Vatandaşlık Parası’ ödenmesini içeren tasarı Federal Meclis’te kabul edildi.

Oylamaya katılan 385 parlamenter tasarıya destek verirken, 261 milletvekili ‘hayır’, 33 parlamenter de çekimser oy kullandı. Böylece tasarının gelecek hafta pazartesi günü Eyaletler Meclisi’nde görüşülmesi yolu açıldı.

Ancak tasarıyı Eyaletler Meclisi’nde bloke edeceği tehdidini yineleyen CDU ve CSU’nun iktidarda olduğu eyaletlerin destek vermeyeceğinden hareket edildiği için tasarının kabul edilmesinin beklenmediği görüşü ağırlık kazandı. Ama önce Uzlaşma Komisyonu’nun devreye sokulması ve ortak bir noktada uzlaşı sağlanıp ‘Vatandaşlık Parası’ uygulamasının yeni yıl itibariyle hayata geçirilmesinden hareket edildiği de belirtildi.

Scholz'dan Leopard tankı onayı: Sol Parti'den tepki Scholz'dan Leopard tankı onayı: Sol Parti'den tepki

Tasarıda, tek kişiye 502 Euro, evlilerde eşlere kişi başına 451 Euro, 5 yaşına kadar olan çocuklara 318 Euro, 6-13 yaş arası çocuklara 348 Euro ve 14-17 yaş grubundakilere de 420 Euro ‘Vatandaşlık Parası’ ödenmesi öngörülüyor.