Sol Parti, hafta sonu seçim beyannamesini oyladı. Seçim beyannamesinde olası SPD, Yeşiller ve Sol Parti koalisyonunu zora sokabilecek ifadelerden uzak durulması dikkat çekti.

Hakan ARSLAN

Almanya'dan tüm dünyada idam cezasını kaldırma çağrısı Almanya'dan tüm dünyada idam cezasını kaldırma çağrısı

Sol Parti, haftasonu "Sen yönetmek istiyorsun" sloganıyla seçim beyannamesini 574 delegenin katıldığı kongrede onayladı ancak federal seçim programına sistem eleştirisinin dahil edilmesini isteyen önergeler delegeler arasında kabul görmedi. Seçim beyannamesinin önsözünde ise Sol Parti olarak kapitalizmin üstesinden gelmeye çalışacaklarına yönelik açık ifadeler, olası SPD, Yeşiller ve Sol Parti koalisyonuna engel olabileceği gerekçesiyle delegelerin büyük çoğunluğu tarafından red edildi.

Beyannameye giren ifadeler
Seçim beyannamesinde ise sosyal güvenlik, barış ve iklim adaleti, 13 avroluk saatlik asgari ücret, 1200 avroluk asgari dayanışma emekliliği, aynı miktarda garantili asgari gelir, servet vergisinin yeniden getirilmesi ve daha yüksek gelirlileri zorlayan bir vergi reformu gibi konular kabul edildi. Parti kongresinde ayrıca ülke çapında bir kira üst sınırı ve daha fazla hemşirelik personeli talepleri de kabul edildi.