Aylık ücretlere 650 Euro zam talebi hayatı durdurdu Aylık ücretlere 650 Euro zam talebi hayatı durdurdu

Almanya'da PKK'nin bölge sorumlularından olduğu belirtilen bir kişi, "yabancı terör örgütüne üyelik" suçlamasıyla çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Federal Başsavcılık, Özgür A. adlı TC vatandaşının 28 Nisan'da mahkemece çıkarılan yakalama kararının ardından 29 Nisan tarihinde Bremen kentinde gözaltına alındığını, 30 Nisan'da da tutuklanarak cezaevine gönderildiğini bildirdi.

Özgür A.'nın 2018 yılı Mayıs ayından bu yana PKK'nin ana yapılanmasında görevli olduğu ve PKK'nin en son Hamburg olmak üzere Almanya'daki çeşitli bölgelerinde "bölge sorumlusu" olarak görev yaptığı kaydedildi. Zanlının daha önce de Berlin, Saksonya ve Erfurt'tan oluşan "PKK Berlin bölgesi" ile Darmstadt, Mannheim ve Saarbrücken'den oluşan "PKK Saarland/Rheinland-Pfalz bölgesi"nden sorumlu olduğu belirtildi.

DW Türkçe'nin aktardığı habere göre, zanlının ana çalışma alanlarından birini PKK için para toplama faaliyetlerinin denetimi oluşturuyordu. Açıklamada, Özgür A.'nın özellikle Berlin bölgesi sorumlusuyken potansiyel "bağışçı"lardan para toplanmasıyla bizzat ilgilendiği, ayrıca PKK'nin örgütlenme, personel işleri ve propaganda faaliyetlerinin koordinasyonunu da yürüttüğü kaydedilerek, zanlının bölge sorumlusu olarak altındaki yöneticilerle yakın bağlantı içinde olduğu, talimatlar verdiği ve alt bölgelerdeki gelişmelerle ilgili kendisine raporlar sunulduğu bildirildi. Savcılık, Özgür A.'nın da PKK Avrupa yönetimine karşı sorumlu olduğunu iddia ediyor.