Almanya'da korona virüs pandemisi hanehalkı tasarruflarının rekor seviyeye ulaşmasına neden oldu. Tüketiciler, hem kapanma önlemleri hem de ekonomik belirsizlikler nedeniyle tasarrufa yöneldi.

Geçen yıl Almanya'da birçok kişi servetini artırmaya devam etti. Bundesbank'ın resmi rakamlarının ise ilkbaharda açıklanması bekleniyor.

Tasarruf oranı yüzde 15'in üzerinde

Araştırmalar ile ilgili açıklama yapan DZ Bank Ekonomisti Michael Stappel, zenginlik artışındaki ana itici gücün Alman halkının tasarrufa yönelmesi olduğunu belirterek, 2021'deki tasarruf oranının yüzde 15'in üzerinde seyrettiğini söyledi. Bunun özel haneler için her 100 Euro'luk harcanabilir gelirin 15 Euro'sunun kenara konulması anlamına geldiğini söyleyen Stappel, bir önceki yıl olan 2020'de tasarruf oranının rekor seviye ile yüzde 16,1'de olduğunun altını çizdi. Korona pandemisi nedeniyle çalışanlarda kısa çalışma veya işsizlik endişelerinin arttığını ve bu nedenle birçok kişinin alışverişlerinde tasarrufa gittiğini, seyahatlerini iptal ettiğini söyleyen Stappel, pandemi nedeniyle kapalı kalan perakende mağazalarının da tasarruf oranını arttırdığını söyledi.

Avrupa'da her yıl yapılan yaz saati uygulaması başlıyor Avrupa'da her yıl yapılan yaz saati uygulaması başlıyor

Pandemi tasarrufa neden oldu

2021 yazında Korona kısıtlamalarının gevşetilmesi ve pandemiyi kontrol altına alma umudunun özel tasarruf oranını tekrar belirgin şekilde düşürdüğünü söyleyen Stappel, Federal İstatistik Ofisi'nin hesaplamalarına hane başı tasarruf oranının 2021'in üçüncü çeyreğinde yüzde 10,7'ye kadar gerileyerek, pandemi öncesi seviyesine yaklaştığını belirtti. Stappel açıklamasında, dördüncü korona dalgasının tüm gücüyle ortaya çıktığı ve yeni ortaya çıkan Omikron varyantının belirsizliğe neden olduğu 2021 sonbaharında, özel hane halklarının yeniden tasarrufa yöneldiğini ifade etti. Almanya'da riskten daha fazla kaçındıkları düşünülen tasarruf sahiplerinin, giderek borsaya girmeye başladığını söyleyen Stappel, borsalardaki fiyat artışlarının, hisse senetlerinin, fonların ve sertifikaların değerini ve dolayısıyla toplamda özel hane halklarının finansal varlıklarını artırdığını belirtti. 2022 yılında çok fazla değişiklik beklemediğini söyleyen Stappel, 2022'de finansal varlıklarda artış yaşanabileceğini, bunun da daha düşük tasarruf oranına sebep olabileceğini belirtti.