Temyiz edilemez nitelikte olan hüküm, Almanya'daki okullarda, giyenin yalnızca gözlerini görünür kılan kıyafetlere izin verilip verilmeyeceği hususunda tartışmalara yol açtı.

Hamburg eğitim yetkilileri 16 yaşındaki çocuğun annesine, kızının okulda peçe takmadığından emin olmasını emretmişti. İdari mahkeme pazartesi günü bu yasaklama kararına karşıt hüküm verdi.

Mahkeme açıklamasında, eyalet yasalarının şu anda yetkililere böyle bir yasağı uygulama izni vermediğini ifade etti.

Mahkeme, perakende satış eğitimi alan kızın "inanç özgürlüğünü koşulsuz koruma hakkı" olduğunu açıklamasına ekledi.

Hamburg'un sosyal demokrat eğitim senatörü Ties Rabe ise karardan sonra, derhal eyalet yasasını değiştirmeye çalışacağını söyledi. Rabe, "Yalnızca öğrencilerin ve öğretmenlerin özgür ve açık bir yüzü varsa okul ve dersler işleyebilir" ifadelerini kullandı.

'BURKA KESİNLİKLE YASAKLANMALI' 
23 Şubat'ta Hamburg'da yapılacak eyalet seçimlerinde Alman Hristiyan Demokrat Birlik Partisi'nden (CDU) milletvekili adayı olan ve aynı zamanda Almanya Kürt Toplumu Başkanı Ali Ertan Toprak Hamburg'da SPD- Yeşiller koalisyon hükümetini eleştirerek burkanın ve çocuklar için başörtünün Almanya'da yasaklanması gerektiğini savundu. 

Toprak konu ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: ' Siyasal Islam adım adım tüm alanları ele geçirmek istiyor. Buna izin verilmemeli. Ne burkanın ne de çocukların örtündüğü başörtünün din özgürlüğü ile alakası var. Kuran bile emretmiyor. İkisi de siyasal islamın siyasi sembolleridir, dini sembolleri değil. Dini sembol diye kabul ettirip burdaki din özgürlügünü suistimal ediyorlar. Ve ne yazik ki özellikle sol partiler buna ön ayak olarak aynı zamanda AfD gibi sağcı partileri güçlendiriyor. Ben yıllardan beri en ön saflarda siyasal islama karşı mücadele etmekteyim. CDU ile bu konuda federal düzeyde yasal girişimimiz olacak. Mart ayında kadınlar ile birlikte Berlin'de büyük bir basın toplantısı düzenleyeceğim. Almanya, Fransa ile aynı konuma düşmemeli. Fransa da şu an 150 semt ve mahalle islamcılarin eline geçmiş durumda.'

Sol Parti Milletvekili Cansu Özdemir ise burkanın demokratik ve feminist bakış açısından büyük bir sorun olduğunu ifade ederek 'Benim için herşeyden önce kadının özgür iradesi ön  planda. Burka, demokratik ve feminist bakış açısından büyük bir sorun teşkil etmektedir' dedi. 

BURKA YASAĞIYLA ASIL SORUN ÇÖZÜLMÜYOR  

Özdemir açıklamasını şu şekilde devam etti: 'Fakat acele bir şekilde tepkilere cevap olmak için bir yasağın getirilmesi ne kadar verimli olacak? Çünkü burka yasağıyla asıl sorun çözülmeyecek. Gerçek sorun, Almanya'daki islamcı yapılara SPD ve CDU federal hükümeti tarafindan müdahale edilmemesidir. Istedikleri kadar yasak getirsinler fakat islamcı yapıları tolere ettikleri sürece bu sorun çözülemeyecek. Erdoğan ve çetecilere para aktaran bir hükümetin asıl amacı Islamcı çeteleri bitirmek olsaydı, bir burka yasağın arkasında saklanmazdı. Bu yapılara gerçek anlamda darbe vururdu.'

İKİ YÜZLÜ POLİTİKA İZLENİYOR 

Özdemir, Yeşiller Partisi'nin Hamburg'da seçim sürecinde bulunulduğundan dolayı acil bir yasanın getirilmesini talep ettiklerini ifade ederek 'Fakat seçim sürecinden önce böylesi bir yasa söz konusu bile olmadı. Schleswig- Holstein eyaletinde böylesi bir yasaya karşı çıktılar. Iki yüzlü bir politika olduğunu düşünüyorum; çünkü islamcı yapılara karşı yeterince müdahale etmeyen bir hükümet partisinden bahsediyoruz.Islamcı yapıların elini kolunu sallaya sallaya para toplamaları ve özellikle Suriye'ye gönderilmesi  derhal engellenmeli. Bu yapılara yönelik Hamburg'da artık güvenlik daireleri müdahale etmeli ve bu yapıları dağıtmalı. Ayrıca kadınlara zorla çarşaf giydiren ailelere müdahale edilmeli' şeklinde açıklamada bulundu.  

SÜHEYLA KAPLAN