Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Başbakanlık binasında düzenlenen Eyalet Başbakanları Konferansı’nda (MPK) enerji krizinde hükümetin küçük ve orta ölçekli işletmeleri destekleyecek yardım paketinin finansmanını ve güncel konuları değerlendirdi.

Eyalet Başbakanları Konferansı’nda alınan kararlara göre, enerji krizinden kaynaklı planlanan fiyat frenlemelerine rağmen enerji maliyetlerini karşılayamayan küçük ve orta ölçekli şirketler daha fazla maddi destek alabilecek. Federal hükümet, eyaletlere küçük ve orta ölçekli işletmelerin enerji maliyetleri için kullanabileceği 1 milyar Euro sağlayacak. Aralık ayının başında Federal Meclis tarafından üniversite öğrencilerinin yüksek enerji fiyatlarından kaynaklı 200 Euro’luk sabit bir yardım alması kararının nasıl uygulanacağı ise eyaletlere bırakıldı. Görüşmede, bazı eyaletlerin, özel tüketicilerin federal hükümetten daha fazla yardım alması talebi ise kabul görmedi.

Almanya: Hükümet partileri arasında emeklilik tartışması Almanya: Hükümet partileri arasında emeklilik tartışması

Uzun zamandır üzerinde tartışılan toplu taşıma araçlarında ülke çapında 49 Euro’luk biletin getirilmesi konusundaki anlaşmazlığın çözüldüğü de açıklandı. Buna göre, oluşan masraflar yarı yarıya karşılanacak. Almanya genelinde kısa mesafeli şehirler arası banliyö yolculukları da dahil olmak üzere tüm toplu taşımada geçerli olacak 49 Euro’luk bilet önümüzdeki yıl satışa sunulacak.

49 EURO'LUK BİLET SORUNU ÇÖZÜLDÜ

Scholz eyalet başbakanlarıyla yaptığı istişarelerin ardından “Almanya bileti şimdi gelecek, hem de çok hızlı bir şekilde” dedi. Biletin başlangıç tarihi konusunda daha fazla ayrıntı vermeyen Scholz, “Artık tüm engelleri ortadan kaldırdık, böylece federal eyaletlerdeki sorumlular ve ulaştırma şirketleri bunun da hızlı ve seri bir şekilde ilerlemesini sağlamak için ellerinden gelen her şeyi yapabilirler” diye konuştu. Aşağı Saksonya Eyaleti Başbakanı Stephan Weil (SPD) ise beklentinin ilgili yasaların hızlı bir şekilde rayına oturtulması olduğunu söyledi. Son olarak, federal hükümet ve eyaletler tarafından prensipte planlanmış olan biletin finansmanı konusunda bir anlaşmazlık yaşanmıştı. Eyaletler, masraflara daha yüksek bir federal katkı talep etmişti. ‘Deutschlandticket’ (Almanya Bileti) yerel ulaşımdaki otobüs ve metrolar için aylık 49 Euro fiyatla yeni yılda başlayacak. Eyaletlerde ‘Deutschlandticket’ için başlangıç tarihi en son gelecek yıl 1 Nisan olarak tartışılmıştı. (IHA)