İsveçli iklim aktivisti Thunberg Almanya'ya geldi

Netanyahu hakkında tutuklama kararı istendi Netanyahu hakkında tutuklama kararı istendi

İsveçli iklim aktivisti Thunberg Alman Basın Ajansı'na yaptığı açıklamada "Yeşillerin bu tür şirketlerle uzlaşmaya varması, önceliklerinin ne olduğunu gösteriyor" dedi. Federal Ekonomi Bakanı Robert Habeck ve meslektaşı Mona Neubaur gibi önde gelen Yeşil partili politikacıların, mevcut krizde enerji güvenliğini sağlamak için altındaki kömüre ihtiyaç olduğunu söyleyerek Lützerath'ın yıkılmasını savunmakla suçlayan Thunberg, "Yerin altında bulunan kömür, fiyatları hemen düşürmez. Böyle düşünen birinin gerçekle hiçbir bağlantısı yoktur." dedi.

20 yaşındaki aktivist Thunberg, Lützerath'ın tahliyesi ve yıkımına karşı protestoyu desteklemek için Almanya'ya gelirken, "Daha önce burada bulundum ve o zamanlar tamamen farklıydı. Şimdi bunları görmek çok üzücü. Artık burası çok farklı bir yer." dedi. Linyit madenciliği için açılan krater hakkında da konuşan Thunberg, "Gerçekten Mordor'a benziyor. Burası, insanların yanlış koşullar altında neler yapabileceğini gösteriyor. Neye karşı savaştığımızı, neleri önlemek istediğimizi gösteriyor." dedi. Tolkien'in 'Yüzüklerin Efendisi' romanında Mordor, kötü Sauron'un krallığı ve üssüdür.

Evler boşaltıldı

Bugün Lützerath yakınlarında düzenlenen mitingde ise binlerce kişi linyit madenciliğine karşı gösteri yaptı. Kuzey Ren-Vestfalya'daki muhabirler, farklı şehirlerden, ayrıca diğer federal eyaletlerden ve Hollanda'dan çok sayıda araba ve otobüs geldiğini söyledi. Deutsche Bahn yetkilileri, Twitter aracılığıyla yaptıkları açıklamada gelen çok sayıda eylemci nedeniyle bölgedeki demiryolu trafiğinde bazı gecikmeler olduğunu doğruladı. Kömür madenciliği için eski planlara göre, Lützerath'ın komşu kasabası Keyenberg gibi 2022'de kazılacaktı. Nüfusun büyük çoğunluğu bölgeyi çoktan terk etti ve evlerin çoğu sahipleri tarafından RWE'ye satıldı. Bölgedeki beş köyü kurtaran yeni kömür uzlaşması, diğer şeylerin yanı sıra, önceki sahiplerin mülklerini geri alabilmelerini sağlıyor.

Ağaçlara tırmanıyorlar

Aachen'in polis şefi Dirk Weinspach, Lützerath veya Garzweiler 2 açık maden ocaklarına girme girişimlerine karşı uyarıda bulundu. Eylemlerin bir parçası olarak sosyal ağlarda her zaman Lützerath'a veya açık ocak madenine girme çağrıları yapıldığını söyledi. Weinspach "Elimizdeki tüm imkanlarla buna engel olacağız. Umarım bu noktaya gelmez, aksi halde çok tatsız tablolarımız olur." dedi. Polis, açık ocak maden sahasının ve yıkım kenarının son birkaç gündür yağan yağmur nedeniyle özellikle tehlikeli olduğunu söyledi. Acil servis Twitter'da "Burada ciddi bir kayma riski var." diye yazdı. Bu arada Lützerath'ta polis tahliyeyi sürdürüyor. Polise göre, eylemin başlangıcından bu yana acil servisler bu hafta yaklaşık 470 aktivisti işgal altındaki kasabadan çıkardı ve bunlardan 320'si "gönüllü" olarak bölgeyi terk etti. Bir dpa muhabiri, insanların güçlükle üzerinde durduğu ağaçlara tırmandığını bildirdi. Enerji şirketi RWE'ye göre, iki eylemciyi bir tünelden çıkarmak için de hazırlıklar yapılıyor.