Hanau’daki ırkçı katliamının 2. yılında Almanya'nın birçok kentinde yerli, göçmen antifaşist kurum ve sendikanın örgütlediği, miting ve yürüyüşlerde gençlerin yoğunluğu dikkat çekti. 

Alman Bakan Baerbock’a Rus İHA’sı engeli Alman Bakan Baerbock’a Rus İHA’sı engeli

Şehir merkezlerinde yapılan ve yoğun ilginin olduğu etkinliklerde, katledilenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşu sonrası faşizme ve ırkçılığa karşı sloganlar atıldı.

Mitinglerde Hanau katliamında yaşamını yitirenlerinin ismi okunurken, kitle hep bir ağızdan “yaşıyorlar” sloganı attı.

Konuşmalarda, hayatın her alanında, iş yerlerinde, kiralık ev ararken veya sebepsiz bir  polis kontrolünde ırkçı tutum ve davranışlara tanık olunduğu belirtilerek ırkçılığa, faşizme karşı örgütlü mücadele çağrısı yapıldı. Sadece 1990’dan bu yana Almanya’da polis karakollarında 200’den fazla insanın öldürüldüğüne dikkat çekilerek. Alman devletinin katliamın ardındaki güçleri gizlemek, katliam davasını boşa çıkarmak için tıpkı NSU davasında olduğu gibi elinden geleni yaptığı belirtildi.

Eylemlerde sık sık “faşizme karşı omuz omuza”, “Yaşasın enternasyonal dayanışma” sloganları atıldı, Hanau katliamı lanetlendi.

Hanau’da katledilenlerin resimlerinin bulunduğu alanda mumlar yakıldı, karanfiller bırakıldı. Katledilenlerin isimleri tek tek okunarak, her biri için balon uçuruldu.