Trafik lambası koalisyon hükümetini oluşturan SPD, Yeşiller ve FDP, bir süredir görüşülen tasarı üzerinde anlaştı.

Söz konusu tasarının yarın milletvekillerinin onayına sunulacağı ve Meclis’te kabul edilmesi halinde ise 1 Ocak 2023’ten itibaren geçerli olacağı bildirildi. Almanya'da yaklaşık 16.8 milyon çocuk için devlet bütçesinden Çocuk Parası ödeniyor.

Erdal Erzincan Hamburg'dan seslendi: Bir daha İBB'de konser vermeyeceğim Erdal Erzincan Hamburg'dan seslendi: Bir daha İBB'de konser vermeyeceğim

Konuya yönelik bir açıklamada bulunan SPD Federal Meclis Grup Başkanvekili Rolf Mützenich, daha önce çocuk parasının 237 Euro’ya çıkarılmasının gündeme geldiğini belirterek, “Koalisyon, ailelerin sırtındaki yükü azaltmak için desteği artırıyor” dedi.

Öte yandan FDP Federal Meclis Grup Başkanvekili Christoph Meyer de, “Bu Federal Almanya tarihinde çocuk parasına yapılan en büyük artış” ifadesini kullandı.

Yeşiller’in mali politikalar sözcüsü Katharina Beck yaptığı açıklamada, “Ocak 2023’ten itibaren çocuk parasını, daha önce anlaştığımızdan çok daha fazla, 250 Euro’ya artırmayı başarmamız harika! Hem de her çocuk için” dedi.