NSDAP üyesi (Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi veya yaygın kısa adıyla Nazi Partisi) bir kimyagerin dört çocuğunun üçüncüsü olarak Halle'de doğan Yeşiller partisinin adeta yaşayan sembol isimlerinden Hans-Christian Ströbele, 29 Ağustos Pazartesi günü 83 yaşında, başkent Berlin'de yaşadığı (Moabit) evinde hayatını kaybetti.

Son kez aday olduğu 2013 genel seçimlerinde Berlin'in Kreuzberg bölgesinde en yüksek oy alarak direkt milletvekili seçilen Yeşiller'in karizmatik ismi Hans-Christian Ströbele'nin ölümü Alman basınında geniş yer buldu.

Rusya-Ukrayna savaşına yönelik gerekli diplomatik girişimleri göstermediği ve Ukrayna'ya silah sevkiyatını savunduğu için, partisi Yeşiller'e eleştirileri ile de tanınan Ströbele, uzun süredir sağlık sorunları yaşamaktaydı.

Almanya’da “RAF” adıyla tanınan Kızıl Ordu Fraksiyonu (Rote Armee Fraktion) kurucularından Andreas Bader, Gudrun Ensslin ve Ulrike Meinhof’un avukatlığını da yapan Ströbele, aynı zamanda günlük çıkan Die Tgeszeitung (‘taz’) gazetesinin kurucularındandı. 

Kreuzberg’in Kralı’ olarak nitelenen ve milletvekili olduğu döneminde Federal Meclis’e bisikletle gidip gelen Hans-Christian Ströbele, Yeşiller’in 1998 yılında iktidara ortak olmasında da etkin rol oynamıştı. 

Eylül 2002'de, genel seçimden iki gün önce Berlin'deki S-Bahn istasyonu Warschauer Strasse'de bir seçim kampanyası standında bir neo-Nazinin saldırısı sonucu kafasından yaralandı ama iki gün sonra tekrar ayağa kalktı. Aynı yıl Friedrichshain-Kreuzberg-Prenzlauer Berg Ost seçim bölgesinde doğrudan Federal Meclis'e seçilen ilk Yeşil oydu. 

Urfa: Tarım İşletmeleri Müdürlüğü’nde 400 çoban iş bıraktı Urfa: Tarım İşletmeleri Müdürlüğü’nde 400 çoban iş bıraktı

Siyasi gözlemcilere göre, savaş karşıtı tavrı, polis şiddetini her platformda sert dile eleştirmesi, çevre duyarlılığı ve siyasetteki yalanları sakınmadan gündeme taşıması ile bilinen hukukçu Hans-Christian Ströbele'nin yokluğunun Almanya'da uzun süre hissedileceği savunuldu.

Ömrü baş eğmez bir mücadele ile dolu olan Hans-Christian Ströbele'yi özlemle anıyoruz.