Almanya’da aşılanma sonrası 2.707 insan Covid-19 sebebiyle hayatını kaybetti. 6.221 aşılanan ise yine Covid-19’a yakalanıp hastaneye kaldırıldı

Bağımsız ve eleştirel gazetecilik yapan bir grup gazeteci, önceki hafta; aşılanma sonrası Covid-19’dan ölen ya da hastalığa yakalananların ulaşabildikleri sayısal verilerini toplayarak Robert Koch Enstitüsü ve Sağlık Bakanlığı’na ilettiler. 12 Mayıs tarihinde aldıkları yanıtta ise ilettikleri sayısal veriler yalanlanamadı.

Almanya’da şu ana kadar, en az ilk aşılanması tamamlanan 29.860.000 insan var.

Ve aşılama uygulamaları, günde bir milyonun üzerine çıkılabilecek bir hıza ulaştı.

"Alevilerin yaşadığı bölgelere yardım geç yapıldı" "Alevilerin yaşadığı bölgelere yardım geç yapıldı"

Gazeteciler, iki hafta önce elde edilebildikleri veriler ışığında: Aşılanma sonrası, aşılanan 57.146 kişi arasından 33.269 kişinin Covid-19 testlerinin pozitif çıktığını, bunlardan 6.221 kişinin hastahaneye kaldırılmak durumunda kaldığını tespit ettiler.

Aşılanmış olan insanlardan 2.707’sinin Covid-19 sebebiyle öldüğünü belirlediler. Sayıların, kendi belirleyebildiklerinden çok daha fazla olduğunu tahmin ediyorlar.

Ve önceki hafta ilettikleri bu rapora, 12 Mayıs tarihinde, Robert Koch Enstitüsü ve Sağlık Bakanlığı’ndan, neredeyse birbirinin aynısı olan yanıtlar geldi. Aldıkları yanıtta, gazetecilerin sundukları veriler yalanlanmadı. Aksine oranlar ve sebepler daha da muğlaklaştırılarak sunuldu: “Hastalığa yakalananların ve ölenlerin; birinci aşılanmadan sonra mı, yoksa ikinci aşılanmadan sonra mı hastalığa yakalandığı tespit edilemedi. Tespit edebildiklerimiz henüz sınırlı. Aşılanmadan kaç gün sonra hayatlarını kaybettiklerini veya hastalığa yakalandıklarını henüz istatistiki bir veri haline getiremedik. Hastalık sebebinin, vücutta aşıya karşı yeterli antikor üretiminin gerçekleşmemesi olup-olmadığını ve bunun sebeplerini henüz netleştiremedik. Aşılananlara hangi marka aşı vurulduğunu ve bunların her bireyde nasıl reaksiyon verdiğini tek tek netleştirmemiz çok güç. Bu konudaki çalışmalarımız devam ediyor.”

Gazeteciler ise aldıkları bu “bilimsel” yanıt karşısında: “Torunlarımıza; ne sebeple öldüğümüzün masalı böyle anlatılacak. Torunlarımız kendileriyle dalga geçildiğini sanacak” biçiminde bir satire yapmakla yetindiler.