Kanun Hükmü belgeseli Almanya'da seyircisiyle buluşuyor Kanun Hükmü belgeseli Almanya'da seyircisiyle buluşuyor

Almanya'da yapılan bir kamuoyu araştırmasına göre, muhalefetteki aşırı sağcı Almanya İçin Alternatif (AfD) partisi, iktidardaki üçlü koalisyonun büyük ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile aynı oy oranına ulaştı. AfD ve SPD yüzde 18'erlik oy oranıyla ana muhalefet partisi Hristiyan Demokrat Birlik'in (CDU) ardından ikinci sırayı paylaştı.

Kamu yayın kurumu ARD'nin düzenli olarak yaptığı "Deutschlandtrend" araştırmasına göre AfD, geçen aya oranla oylarını iki puan artırarak yüzde 18'e çıkardı. Infratest dimap şirketi tarafından yapılan anket, aynı dönemde bir puan kaybeden CDU'nun yüzde 29 ile birinci sırada olduğunu ortaya koyuyor. SPD de bir puanlık kayıpla, AfD gibi yüzde 18 oy oranına sahip. Koalisyon hükümeti ortaklarından Yeşillerin oyu da bir puanlık kayıpla yüzde 15'e gerilemiş durumda. Bu oran, 2021 yılının Eylül ayından bu yana partinin en düşük seviyeye gerilediğini gösteriyor. Koalisyonun küçük ortağı, liberal Hür Demokrat Parti (FDP) de bir puanlık kayıpla yüzde 7'ye geriledi. Bir puan yitiren bir başka parti olan Sol Parti ise, şu anda seçim olması halinde, yüzde 4'lük oy oranı ile, yüzde 5'lik seçim barajının altında kalarak Federal Meclise giremeyecek.

Deutsche Welle Türkçe'nin aktardığı habere göre, AfD, böylece ARD anketinde 2018 Eylül ayından bu yana ikinci kez yüzde 18'lik orana ulaşmış oldu. Seçim olması halinde oyunu AfD'ye vereceğini söyleyen her üç kişiden ikisi, ülkeye yönelik göçü en önemli sorun olarak değerlendiriyor. Ayrıca AfD destekçilerinin yüzde 67'si, diğer partilerin yarattığı hayal kırıklığı nedeniyle AfD'ye yöneldiğini belirtirken, yüzde 32'lik bir kesim partiye "inandığı" için destek verdiğini dile getirdi.