‘Zeit Online’ ve ‘Tagesspiegel’ gazetelerinin haberine göre, 17 Kasım 1990’da çıkan yangına ilişkin dosyaların talep edilmesi üzerine dosyaları karıştıran bir savcı, olayın bir kundaklama olduğunu gösteren neonazilerin yazdığı itiraf mektubunu buldu. 

G-20 Zirvesi: Hindistan adını mı değiştiriyor? G-20 Zirvesi: Hindistan adını mı değiştiriyor?

Gamalı haç işaretinin yer aldığı mektupta, “Çok başarılı olan saldırının sadece bir başlangıç olduğu, Kempten’in Alman olmayan tüm yaratıklardan temizlenene kadar dinlenmeyecekleri” ifadeleri yer aldı. Mektupta ayrıca, “Kempten eşcinsel, solcu, yabancı ve diğer domuzlar tarafından rahatsız edilmeyen ilk şehir olacak” ifadeleri kullanıldı.
Bunun üzerine Münih Savcılığı, dosyayı yeniden açarak soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında ırkçı neonazilerin itiraflarının yer aldığı mektubun polis tarafından görmezden geldiği belirlendi. Yangının ardından başlatılan soruşturma, olaydan 1.5 yıl sonra kapatılmış ve ‘sebebi belli olmayan yangın’ olarak kayıtlara geçirilmişti.

Bavyera eyaletine bağlı Kempten şehrinde 17 Kasım 1990’da Türk ailenin evinde yangın çıkmış, yangında 5 yaşındaki çocuk ölmüş ve 2 kardeşi de yaralanmıştı. Olayın ardından başlatılan soruşturma kapsamında polis ve savcılık, Türk aileye bilgi vermemişti.