İklim aktivistleri büyük kampanyayı Berlin'den başlattı İklim aktivistleri büyük kampanyayı Berlin'den başlattı

Almanya'da Başbakan Olaf Scholz (SPD), Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Acil yardım geliyor! Gaz müşterilerinin aralık ayında ödeme yapmaları gerekmeyecek. Bu masraflarını hükümet üstlenecek. Kabine toplantısında enerji fiyatlarının frenlenmesi için bir adım daha atılması kararı aldık” ifadelerini kullandı.

DW Türkçe’nin haberine göre, yaklaşık 20 milyon gaz tüketicisini kapsayan bu adım için 8.9 milyar Euro bütçe ayrıldı. Yasa tasarısında, hükümetin bu parayı gaz tedarik eden şirketlere havale etmesi öngörülüyor. Söz konusu bütçe, 21 Ekim’de Federal Meclis’te kabul edilen Ekonomi İstikrar Fonu tarafından karşılanacak. 

Almanya’da kiracılar çoğunlukla yakıt, su ve çöp parası gibi yan giderler için kira ile birlikte ön ödeme yapıyor. Kiracıların yakıt, su gibi harcamaları yıl sonunda hesaplanıyor ve kiracıların ya daha fazla para ödemesi gerekiyor ya da yapılan fazla ödeme geri veriliyor. Tasarıya göre, kiracıların aralık ayında gaz parasını ödemesi ancak daha sonra yapılacak denkleştirme ile ev sahiplerinden geri almaları planlanıyor. Yapılacak yeni kira sözleşmelerinde de kiracıların aralık ayı için ön ödemeden muaf tutulması öngörülüyor.