Öne Çıkanlar - ile yaşındaki ve için

Federal Parlamento'ya aday temsilciler 'Diyalog'ta buluştu

Kültür ve Eğitim Derneği KUBİ, Alman Partileri’nin Federal Meclis’e Frankfurt’tan aday olan temsilcilerini bir panelde buluşturdu.

Kültür ve Eğitim Derneği’nin (KUBİ) düzenlediği 'Diyalog‘ adlı panelde eğitim ve çalışma hayatı ile ilgili sorunlar ele alındı.

KUBİ Genel Başkanı Arif Arslaner, Türkçe’nin Alman okullarında ikinci yabancI dil olarak verilmesi konusunda destek beklediklerini belirterek, son zamanlarda gerilen Türk- Alman ilişkilerinin eski düzeye getirilmesi için çaba göstermelerini istedi.

Sunuculuğunu KUBI Halkla İlişkiler sorumlusu Feyza Morgül’ün yaptığı panele, Hıristiyan Demokrat Parti’den (CDU) Dr. Matthias Zimmer, Sosyal Demokrat Parti’den (SPD) Ulli Nissen, Yeşiller’den (Grüne) Omid Nouripour, Sol Parti’den (Linke) Monika Christann Liberal Parti’den (FDP) Katharina Schreiner partilerini temsilen katıldı.

TÜRKİYE'NİN SORUNLARI ALMANYA'YA TAŞINMAMALI

CDU’dan Dr. Matthias Zimmer, Türkçe’nin Alman okullarında ikinci bir yabancı dil olarak okutulması konusu üzerinde düşünülmesi gerektiğini belirtti. Zimmer, Almanya Türkiye İlişkilerinin son zamanlarda gerilmesinin diyalogla aşılabileceğini, Türkiye’nin AB’ye alınmasına karşı olduklarını ifade etti. Zimmer, Türkiye’deki sorunların Almanya’ya taşınmaması gerektiğini de kaydetti.

EĞİTİM PARASIZ YAPILMALI

SPD’den Ulli Nissen mültecilerin aile birleşimine yönelik kısıtlamaları kaldırılacağını söyledi. Niessen Türkçe’nin Alman okullarında seçmeli ikinci bir yabancı dil olarak öğretilmesini desteklediklerini belirterek, genelde eğitimin parasız yapılmasından yana olduklarını zaman içinde yüksek öğrenim harçlarının tamamen kaldırılmasını istediklerini belirtti.

TÜRKÇE OKULLARDA SEÇMELİ DERS OLSUN

Yeşiller’den Omid Nouripour, ilticacıların yaşadıkları şehir ve çevresi dışında seyahat etmelerine getirilen yasağın kaldırılacağını ve toplu halde barınmaları uygulamasına son verileceğini belirtti. Nouripour, aile birleşiminin kolaylaştırılmasını ve Türkçe’nin Alman okullarında seçmeli ikinci bir yabancı dil olmasını destekleyeceklerini söyledi.

KAÇAK YAŞAYAN YABANCILARA OTURUM HAKKI VERİLSİN

Sınır dışıları tümüyle reddeden Sol Parti temsilcisi Monika Christan, en az 5 yıl Almanya’da yaşayan geçici oturumlu veya kaçak yabancılara oturum hakkının tanınmasından yana. Sol Parti aile birleşiminin birinci derece dışındaki aile bireyleri için de geçerli olmasını istiyor. Sol Parti adayı Christan Türkçe’nin seçmeli yabancı dil olarak okutulmasını ise desteklediklerini belirtti.

MÜLTECİ KOTASI KALKSIN, SINIRDIŞILAR SAVAŞ SONRASI YAPILSIN

Liberal FDP’nin temsilcisi Katharina Schreiner de mülteci kotasına karşı olduklarını, kriz bölgelerine yönelik sınır dışıların ancak savaşlar bittikten sonra mümkün olmasını vaat ediyor. FDP, AB ülkelerinin mülteci paylaşımının zorunlu olmasında ise ısrarlı. FDP temsilcisi, Türkçe’nin yanı sıra diğer dillerin de seçmeli yabancı dil dersi olarak okutulmasını destekleyeceklerini belirtti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner67

banner68

banner69

banner71

banner84

banner62

banner85

banner73

banner57

banner11

banner56

banner51

banner58

banner61

banner82

banner27

banner59

banner81