Öne Çıkanlar - TÜRKİYE gelen iki Federasyonu

Almanya'daki muhaliflerin takip edilmesine ışık tutacak dava

Haftalık siyasi dergi der Spiegel ‘Ankara’dan gelen ajan’ başlığıyla verdiği haberinde Kürt siyasetçilere yönelik suikastlar için  Almanya’ya gönderilen ve şu an gözaltında bulunan MİT ajanı Mehmet Fatih S. hakkında savcılık tarafından hazırlanan iddianameye geniş yer verdi.

MİT Almanya’daki muhaliflere yönelik saldırı planı mı hazırladı? 7 Eylül’de Hamburg Eyalet Yüksek Mahkemesi’nde görülmeye başlanacak casususluk davası birçok konuya da yeşil ışık yakmış olacak.

7 Eylül’de Hamburg Eyalet Yüksek Mahkeme’de görülmeye başlanacak ve Ekim ayına kadar sürecek davada Mehmet Fatih S. beş yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

Mit ajanı suçlamasıyla hakim önüne çıkacak Fatih S.’in gerek savcılık tarafından hazırlanan iddianamesine gerekse güvenlik birimlerindeki ifadelerine yer veren Spiegel’e göre bu dava MİT’in ve AKP hükümetinin Almanya’da yaşayan muhalifler üzerinde nasıl nüfuz kurmak istediği ve Türkler’i nasıl takip ettiği konusunda da önemli sinyaller verecek.

Brüksel’de yaşayan KONGRE-GEL Eşbaşkanı Remzi Kartal ve PKK’ya yakın dernek NAVDEM eski Başkanı Kürt siyasetçi Yüksel Koç’a suikast planlamakla suçlanan Mehmet Fatih S. soruşturma kapsamında güvenlik birimlerine ‘ MİT’in Almanya’da yaşayan iki Kürt gencini örgütlemesini ve bunların da Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir’i herhangi bir kamuoya açık toplantıda Kürtler adına yumruklamasını talep ettiğini’ belirtti.

Spiegel’de yer alan habere göre MİT ajanı Mehmet Fatih S. bu ifadesini Federal Kriminal Dairesi’nde ( BKA) 2016 yılının Şubat ayında değiştirerek Kürtler değil de Gülen cemaatinin kendisini PKK çevresine girmesini ve bilgi toplamasını talep ettiğini  ifade etti.

Öte yandan der Spiegel Alman Dış İstihbarat Servisi ( BND) enformasyonuna göre Gülen cemaatinin PKK çevresine sızma konusunda birkaç örnek girişimin olduğu ancak PKK’nin bir yetkilisinin de bu talebi ret ettiğini yazdı.

FATİH S. ANKARA’DA MİT ELEMANLARI İLE BULUŞTU VE PARA ALDI

Fatih S.’nin polisdeki ifadesi ve savcılık tarafından hakkında hazırlanan iddianameye  göre 2016 yılında hayat arkadaşıyla  birlikte MİT adına Almanya’ya gönderilen Fatih S. önce Almanca kursuna gitti. Bremen kentindeki Almanca kursunun parası MİT tarafından karşılandı. Ayrıca MİT her ay  Fatih S. ’e 1500 euro para gönderiyordu. Fatih S. ifadesinde Ankara’ya her gittiğinde MİT’ten bu parayı seçkin insanların geldiği bir barda aldığını söylüyor. 2016 yılında toplam 30 bin euro MİT’ten para yardımı almış.

FATİH S. MİT ELEMANLARI ‘KEMAL’ ve ‘AHMED’ İLE İLETİŞİM HALİNDEYDİ

Merkezi Almanya’nın Karlsruhe kentinde bulunan Federal Başsavcılık tarafından hazırlanan iddianamede MİT adına Fatih S’i kimin görevlendirdiği  ortaya çıkarılamadı. Ancak Mehmet Fatih S. ifadesinde sadece ön isimlerini ‘Kemal ve Ahmed’ olarak adlandırdığı MİT elemanlarıyla iletişim halinde olduğunu ve bu kişiler ile kuzenine ait e-mail aracılığıyla iletişim kurduğunu itiraf etti. 

Mhemet Fatih S. Ankara’da beş yıldızlı otellerde kaldı ve bazen hayat arkadaşının haberi olmadan günlerce ortadan kayboldu. Hayat arkadaşı daha sonra Fatih S.’nin pasaportunda Polonya, Romanya ve Ukrayna mühürleri gördü. Fatih S. 2016 yılında daha önce çalıştığı Denge TV’den ilişkisini kesmesine rağmen kendi maddi olanakları ile Avrupa’daki Kürtlerin politik aktivitelerine katılmıştı. Fatih S. bu arada hayat arkadaşına MİT adına çalıştığını itiraf etti.

2016’DA MİT YÜKSEL KOÇ’U ÖLDÜRMESİNİ TALEP ETTİ

2015 yılından beri MİT adına casusluk yapmakla suçlanan Mehmet Fatih S. dönemin NAVDEM Başkanı Yüksel Koç’a suikast planı hazırlamak ile suçlanıyor. 

 Alman güvenlik birimlerine göre MİT adına çalışan casuslar uzun yıllardan beri Almanya’da aktifler. Yine Alman güvenlik birimlerine göre 6000’den daha fazla MİT adına çalışan elemanlar casusluk yapıyor. Bunun yanı sıra Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) de bunlar arasında. Hatta DİTİB’de görevli 20 imam hakkında devam eden soruşturma var.

Der Spiegel’e göre Hamburg’da 7 Eylül’de görülmeye başlanacak dava sadece casusluk tarihine ışık tutmayacak aynı zamanda Türkiye’nin ve Erdoğan hükümetinin Almanya’daki muhaliflerin nasıl takip edildiğine ve onları nasıl etkilemeye çalıştığına da ışık tutacak. Bu bakımdan Fatih S. davası Karlsruhe’de Federal Başsavcılık tarafından açılan dava için bir şans niteliğinde. Nedeni de Mehmet Fatih S.’nin hakındaki birtakım iddiaları itiraf etmesi. Hakkındaki iddiaların doğru çıkması durumunda Mehmet Fatih S.’nin beş yıla kadar hapis cezası isteniyor.

FATİH S. İLTİCA TALEBİNDE BULUNDU

Geçen yıl 12 Aralık’da Mehmet Fatih S. Alman güvenlik birimlerine geniş bir biçimde ifade verdi. Mehmet Fatih S.’nin  Almanya’dan ‘iltica’ başvurusunda bulunduğu ve Federal Göç ve Mülteci Dairesindeki ifadesinin yaklaşık altı saat sürdüği belirtildi. 

Mehmet Fatih S. BAMF’daki ifadesinde ‘Kızıltepe’de doğduğunu, Kürt kökenli olduğunu, evli ve iki çocuğu olduğunu, 2010 yılında gazetecilik okuduğunu ve Denge TV adına muhabir olarak çalıştığını söyledi. 2004 yılında babasının PKK tarafından Irak’ta öldürüldüğünü’ söyledi.

Fatih S. MİT’in 2013 yılındaki casusluk teklifini hiç düşünmeden kabul etti. BAMF’da hakkında  tutulan protokole göre Fatih S. ‘MİT ile birlikte çalışmayı kabul ettim’ dedi. Yine aynı şekilde Fatih S. ifadesinde MİT’ten daha önce Irak ve Suriye’de Kürtleri ispiyonladığı için yüklü para aldığını ve daha sonra kendi isteği üzerine Almanya’ya MİT adına geldiğini belirtti.

Fatih S. Denge TV’de Türkiye’de moderatörlük yaptı ve ismi o sıralar Kürt camiasında duyulmaya başlandı. Kürtler Fatih S.’nin kendi taraflarında yer aldığını zannediyordu.

2014 yılında birkaç kez Almanya’ya geldi ve dönemin NAV-DEM Temsilcisi Yüksel Koç ile iletişim kurdu. Koç’un Bremen’deki evinde röportaj yaptı. Koç’un ifadesine göre Mehmet Fatih S. Kürtler tarafından düzenblenen mitinglerde Kürtlere yardımcı oldu, Kürt bayrağını dahi taşıdı.

Mehmet Fatih S. hayat arkadaşıyla  televizyonda tanıştı ve o sıralar onun asistanıydı. Denge TV adına eşi ile birlikte Brüksel’e, Paris’e ve Münih’e gitti. Mehmet Fatih S. KONGRA-GEL Eşbaşkanı Remzi Kartal ile  buluştu ve röportaj bile yaptı. Daha sonra Mehmet Fatih S.’nin yapılan bu röportaj kasetini MİT’e gönderdiği ifade ediliyor.

2015 yılında Mehmet Fatih S. MİT adına Almanya’da yaşayan Kürtleri ispiyonlamak üzere görevlendiridli. Fatih S. Denge TV ile ilişkisini kesti ve 4 Ocak’ta Bremen’e taşındı. Fatih S. Almanya’da önde gelen Kürt siyasetçilere saldırı planı düzenlemek ve MİT adına casusluk yapmakla suçlanıyor.

HEDEFTEKİ YÜKSEL KOÇ’DAN ÖZEL AÇIKLAMA

Öte yandan Avrupa Demokratik Kürt Toplum Kongresi ( KCKD-E) Eşbaşkanı Yüksel Koç ise yaptığı özel açıklamada MİT elemanlarının hedefinin sadece kendisi olmadığını bütün Kürt muhalifler olduğunu belirterek şunları söyledi.

‘ Erdoğan Alman devleti içinde paralel, kirli bir örgüt kurmuştur. DİTİB içerisinde, tercümanlar içerisinde vs. Almanya kendi güvenliği açısından da bu davanın üzerine gitmelidir.Olay kişileştirilmemeli ve içi boşaltılamalıdır.  Bu sadece Mehmet Fatih S. davası için geçerli değildir.  Çok sayıda MİT ajanı var Almanya’da. Alman basınına göre 20’ye yakın ajan hakında başlatılan soruşturma var. Bunların dışında kamuoyuna yansımamış çok sayıda MİT ajanı cirit atıyor Almanya’da.Paris cinayeti, iki yıl önce ortaya çıkarılan Gergerlioğlu gibi casusluk faaliyeti vs., Süleymaniye’de yakalanan MİT elemanları olayı vs. bütün bunlar birleştirilmeli.Gergerlioğlu casusluk olayı gibi konu hemen kapatılmamalı. Alman devletine bu konuda büyük sorumluluk düşüyor. Almanya siyasi emelleri uğruna ödün vermemelidir.Türkiye’de muhalif olan herkes ya infaz ediliyor, ya tutuklanıyor, ya da tehdit ediliyor. Erdoğan kurduğu paralel yapıyla herkesi tehdit ediyor. Haftaya başlayacak olan bu davanın diğer casusluk davalarına da ışık tutacağına inanıyorum. AKP ve Erdoğan hükümetinin kirli faaliyetleri er ya da geç ortaya çıkacak’ dedi.  

Süheyla Kaplan /Almanya

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner67

banner68

banner69

banner71

banner84

banner62

banner3

banner73

banner57

banner11

banner56

banner51

banner58

banner61

banner82

banner27

banner59

banner81