Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı askeri harekatın ardından Ukrayna hükümetine Almanya’dan destek geldi.

Almanya hükümeti, Ukrayna’nın talep ettiği 400 adet tanksavar füzesinin Hollanda üzerinden gönderileceğini açıkladı. Ukrayna’ya gönderilecek füzelerin, ilk olarak Hollanda’ya satılarak, Almanya’nın onayının ardından Ukrayna’ya gideceği öğrenildi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz (SPD) yaptığı açıklamada, Almanya'nın Ukrayna'ya Rusya'ya karşı kendini savunabilmesi için Bundeswehr stoklarından 1000 adet tanksavar silahı ve 500 Stinger füzesi tedarik edileceğini söyledi.

Yeni kurulan AIL'den açıklama: Mücadeleyi birlikte geliştirelim! Yeni kurulan AIL'den açıklama: Mücadeleyi birlikte geliştirelim!

Scholz Twitter'daki paylaşımında, "Ukrayna'nın Rus işgali bir dönüm noktasıdır. Putin'in işgalci ordusuna karşı kendisini savunmasında Ukrayna'yı desteklemek için elimizden gelenin en iyisini yapmak bizim görevimizdir" dedi.

NATO ortaklarının ve AB üyelerinin, Ukrayna'ya Alman yapımı silah tedarik etmesi yasaklanmıştı. Almanya Başbakanı Olaf Scholz da şimdiye kadar Ukrayna'ya ölümcül silah tedarik etmeyi reddetmişti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ise, Savunma Bakanlığını Ukrayna ordusuna 350 milyon dolarlık askeri yardım yapma konusunda yetkilendirdiğini duyurdu.

Öte yandan Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, silah bırakan Ukrayna Sınır Muhafızlarını tahliye eden Rus gemilerinin saldırıya uğradığı belirtildi.