Almanya’daki sekiz büyük sendikanın çatısı altında toplandığı Almanya Sendikalar Birliği’nin (DGB) Düsseldorf'ta düzenlediği merkezi etkinliğe Almanya Başbakanı Sosyal Demokrat Partili (SPD) Olaf Scholz da katıldı.

Öğlen saatlerinde mitingde bir konuşma da yapan Scholz’un katılmasıyla yıllar sonra yeniden bir federal başbakan 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramına teşrif etmiş oldu.

Sendikalara yakınlığıyla bilinen Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti (FDP) ile kurduğu hükümette iklim korumaya ağırlık veren bir program öngörüyor. Sendikalar ise dönüşümü işçilerle birlikte hayata geçirmeye davet ediyor. Alman Sendikalar Birliği, bu yıl "Haydi 1 Mayıs’a- Geleceği birlikte biçimlendirelim" sloganıyla gösterilere katılmaya çağırdı. Böylece iklim korumanın işçilerin talepleriyle çelişmediğine, aksine ancak çalışanlarla sağlanabileceğine vurgu yapılması hedeflendi.

İŞÇİLER ENDİŞELİ

Almanya’da koronavirüs pandemisinin damgasını vurduğu iki yıl zarfında milyonlarca işçi kısa çalışma modeline geçmek zorunda kalmış, işini kaybetmediyse de gelir kaybına uğramıştı. İlaveten çoğu sektörde ekonomik kriz bahane gösterilmiş, işçiler sıfır veya düşük zamla toplu sözleşmeleri atlatmış, umudunu pandeminin sona ermesine bağlamıştı. Bu durum geçen yıl tedarik zincirindeki sıkıntılar ile enerji ve hammadde fiyatlarındaki zamla alım gücünü düşürmüştü. Şimdi de Ukrayna savaşı nedeniyle işçiler yaşanan rekor enflasyona rağmen zam talebiyle ve işini kaybetme korkusuyla sokağa çıktı.

HAMBURG'DA 7 BİNİN ÜZERİNDE KATILIMCI VARDI

Scholz'dan Leopard tankı onayı: Sol Parti'den tepki Scholz'dan Leopard tankı onayı: Sol Parti'den tepki

Almanya'nın Hamburg kentinde de DGB öncülüğünde gerçekleşen mitinge Alman Sosyal Demokrat Partili (SPD) eyalet Başbakanı Peter Tschentscher, Yeşiller Partili eyalet Başbakan yardımcısı Katharina Fegebank, DGB Hamburg Temsilcisi Tanja Chawla, çeşitli iş kollarına ait sendika örgütlerinin de katıldığı mitinge Türkiyeli demokratik sivil toplum örgütleri, CHP Kuzey teşkilatı ile Alevi dernekleri de destek verdi.

Almanya genelinde 'geleceği dayanışmacı ve adilce birlikte biçimlendirelim' sloganının benimsendiği Hamburg'da da 'yeni bir savaş istemiyoruz' 'silahları indirin' yazılı pankartlar dikkat çekti.

Öte yandan Hamburg'da her yıl Alman sol otonom grupları tarafından Sternschanze semtinde dün akşam gerçekleşen 1 Mayıs mitingi de küçük çaplı olayların dışında sessiz geçti.

'Devlet ve sermayeye karşı sınıf savaşı' sloganıyla düzenlenen mitinge yaklaşık 600 gösterici katıldı. Hamburg polisinin 2 göstericiyi geçici olarak gözaltına aldığı ve daha sonra serbest bıraktığı kaydedildi.

Süheyla KAPLAN