Alman tarihçi ve gazeteci Dr. Nick Brauns, Ankara Cumhuriyet Savcılığı tarafından düzenlenen eylemlere ilişkin soruşturma kapsamında aralarında HDP'li siyasetçilerin de bulunduğu çok sayıda kişinin gözaltı alınmasını eleştirerek, Alman hükümetinin sözkonusu operasyon karşısında sessiz kaldığını söyledi. 

İşte o gerçek: Albashır'ı YPG'nin ajan diye tutukladığı ortaya çıktı İşte o gerçek: Albashır'ı YPG'nin ajan diye tutukladığı ortaya çıktı

SÜHEYLA KAPLAN 

Brauns, Rusya ve Çin'deki gelişmeler başta olmak üzere, Kremlin karşıtı Rus gazeteci Alexej Nawalyn'in zehirlenmesi iddialarının Alman hükümetinin ve medyasında günlerden beri tepki gündem yaratılmaya çalışıldığını ancak Türkiye'deki insan hakları ihlalleri karşısında iki yüzlü politika izlemeye devam ettiğini belirtti. 

Brauns 'Alman hükümeti 19. yüzyıldan beri Türk hükümeti ile silah arkadaşlığını devam ettiriyor ve Türkiye'de tüm muhalefete karşı uygulanan baskı, siyasi operasyon ve yıldırma politikaları karşısında sessiz kalıyor. Almanya Dışişleri Bakanı Maas ikili oynamaya devam ediyor' dedi. 

AKP HÜKÜMETİNİN AMACI CHP-İYİ PARTİ BLOĞUNU ÇÖKERTMEK 

Brauns, dün çok sayıda HDP'li ve sosyalist muhalefetin gözaltına alınması ile AKP hükümetinin CHP-İyi Parti bloğunun yıkılmasının amaçlandığını ifade ederek 'Geçen seçim sonuçları gösterdi ki, AKP- MHP islamo-faşist hükümet ittifakı sadece HDP destekli partilerin bir olmasıyla bertaraf edilebilir. Dünkü operasyon da muhalefet partilerinin gelişmeler karşısında sessiz kalmalarını sağlamak ve muhalefet bloğunu yıkmayı, çökertmeyi amaçlamaktadır' şeklinde konuştu. 

ERDOĞAN'DAN DÜĞÜN HEDİYESİ 

Türkiye'de 'hukukun üstünlüğü' ilkesinden söz edilmesinin mümkün olmadığını ve geçen hafta Ankara Cumhuriyet Başsavcısı'nın düğün sonrası Saray ziyaretine dikkat çeken Brauns, sözkonusu gözaltıları ve dün yaşanan siyasi dalgayı Erdoğan'ın 'düğün hediyesi' olarak değerlendirdi.