Yunanistan ile Türkiye arasında Doğu Akdeniz enerji kaynakları üzerinde hak iddialarından kaynaklanan krizin doğrudan görüşmelerle çözülmesi çağrısı yapan Almanya Dışişleri Bakanı, bu yüzden askeri çatışma riski bulunduğu uyarısını yaptı.

Alman Dışişleri Bakanı Maas "Doğu Akdeniz'de halihazırdaki durumun ateşle oynamaktan farkı yok. En ufak kıvılcım bir felakete yol açabilir" dedi.

Heiko Maas'ın açıklamasında şunları söyledi:

Kimse askeri bir çözüm beklemiyor. Zor olabilir, ağır ilerleyebilir fakat diplomasiyle ilerleyecek. Diyalog niyeti var. AB içinde bunun siyasi koşullarını hazırlamalıyız. Doğrudan Türkiye ile Yunanistan arasında bunun konuşulması gerekiyor. İki taraf da önkoşulun olmamasını istiyor. Biz bu süreci desteklemeye devam edeceğiz. Çünkü AB ile Türkiye diyaloğunu da yapıcı bir temele oturtmak istiyoruz.

Mevlüt Çavuşoğlu ise, "Yunanistan'ın samimi olmadığını Mısır ile yaptığı anlaşmada gördük. Bu şımarıklıktan vazgeçin. Bazı ülkelerin dolduruşuna gelerek kendinizi riske atmayın" dedi. Çavuşoğu, Doğu Akdeniz için de "Biz bu konuları konuşmaya, müzakere etmeye hazırız. Doğu Akdeniz'de gerginliği artıran biz değiliz. Yunanistan'dır, Rum kesimidir. Bu şımarıklıktan vazgeçin. Bazı ülkelerin dolduruşuna gelerek kendinizi riske atmayın. Yanlış adımlar atarsanız, bu sefer elimizden bir kaza çıkmaz, gereği neyse onu yaparız" ifadelerini kullandı.