İstanbul'dan Hamburg'a sahte 103 milyon dolar İstanbul'dan Hamburg'a sahte 103 milyon dolar

6 Şubat'taki Maraş merkezli 10 ilde meydana gelen depremlerin ardından dayanışma ziyareti için Türkiye’ye giden Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ile İçişleri Bakanı Nancy Faeser, Berlin’in Türkiye ve Suriye’de depremden etkilenen bölgeler için 50 milyon Euro’luk bir yardımda daha bulunacağını açıkladı.

Bu yardımın 33 milyon Euro’sunun Türkiye’ye ayrıldığı, kalan 17 milyon Euro’nun ise Birleşmiş Milletler (BM) ve sivil toplum örgütleri üzerinden Suriye’nin kuzeyindeki depremzedelere ulaştırılacağı belirtildi. Baerbock, ülkesinin böylece deprem bölgesine toplam 108 milyon Euro yardım yapmış olacağını ifade etti.

Depremlerin yarattığı yıkımın anlatılamaz bir boyutta olduğuna dikkati çeken Baerbock, afetin üzerinden iki hafta geçmişken insanların yaşadığı travmanın hâlâ taze olduğunu ifade etti.

ALMAN BAKANLARDAN VİZE KOLAYLIĞI AÇIKLAMASI

Baerbock, depremzedelerin Almanya’daki yakınlarının yanına gelebilmesi için vize sürecini kolaylaştırma taahhüdünü de yineledi. Bakan, bu amaçla ilk olarak Deprem bölgelerine gidecek bir mobil vize sisteminin hayata geçirileceğini ifade ederek, pasaportunu depremde kaybetmiş olanlara da Türk makamları aracılığıyla yardımcı olunabileceğini belirtti. İçişleri Bakanı Nancy Faeser de Türkiye’deki depremzedeler için Almanya’dan organize edilen yardımlardan övgüyle söz etti. Bakan, bunun iki ülke arasındaki derin bağın bir göstergesi olduğunu belirtti.