Alman medyasında çıkan haberlere göre 2018 seçimlerinde gözlemci olarak Türkiye’de bulunan Praetori, İstanbul Havalimanı’nda pasaport kontrolü pasaport kontrolünden geçtikten sonra güvenlik birimine götürüldüğünü ve orada Almanya’ya geri dönmek zorunda olduğunun bildirildiği ifade edildi. 

Kendisine Türkiye için yüksek riziko taşımasından dolayı ülkeye girişine izin verilmeyeği söylenerek hakkında giriş yasağının olduğu belirtildi.  

Praetori ‘2018 yılında parlamento seçimlerinde Diyarbakır’ın Kocaköy ilçesinde seçim gözlemcisi olarak görev almıştım. Bu sırada orada bulunan bir grup asker tarafından pasaportumun fotokopisi alınmıştı. Dolayısıyla daha bu sırada ismimin görevliler tarafından ilgili yerlere bildirildiğini tahmin ediyorum’ dedi. 

TÜRKİYE’YE BASKI ARTIRILMALI 

Alman aktivist Praetori, Alman Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye’ye seyahat uyarısını artırması gerektiğini belirterek, ‘Baskı artırılmadığı müddetçe bu tür olaylara daha sık rastlayacağız. Alman vatandaşlarının hakları garanti altına alınmalıdır. Hakkımdaki giriş yasağına karşı hukuki mücadelemi vereceğim’ dedi.

SÜHEYLA KAPLAN