Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Yol ve Erkan Kurulu Başkanı Cafer Kaplan, YOL TV'deki canlı yayın gafı sonrası önce özür diledi daha sonra ise tüm görevlerinden istifa etti.

Alevi dedesi Cafer Kaplan'ın deprem felaketinin yaşandığı Maraş'ta Yol TV için canlı yayına bağlanmadan önce mikrofonun açık olduğunu unutarak "Murat, yaz burası çok soğuk" ifadesi ve ardından kısa bir süre gülüşme seslerinin ekranda duyulması, demokratik kamuoyunda ve Alevi çevrelerinde tepki çekmişti.

Konuya yönelik kendisine ulaştığımız Cafer Kaplan, yaşanan durumdan dolayı üzüntü duyduğunu açıklayarak tüm görevlerinden istifa ettiğini bildirdi.

Alevi dedesi Cafer Kaplan şu ifadeleri kullandı:

"Ben kendi adıma YOL TV'deki canlı yayında yaşanan bu durumdan dolayı üzüntülerimi ve özür açıklamamı gerek AABK'ye ve gerekse de İnanç Kurulu'na yazılı olarak bildirdim. Kurumlardaki tüm görevlerimden de istifa ettim".

İşte Cafer Kaplan'ın 'Kamuoyuna' başlıklı özür açıklaması:

CHP Paris Birliği Başkanı faşizme karşı ‘acil reçete’yi açıkladı! CHP Paris Birliği Başkanı faşizme karşı ‘acil reçete’yi açıkladı!

"Değerli Canlar, ülkemizde yaşanan deprem felaketine maruz kalan canlara yardım etmek ve onların moral değerlerini bir nebze de olsa yukarı çekebilmek, bulundukları çaresizlik ortamında kendilerinin yalnız olmadıklarını söylemek amaçlı deprem bölgesine ziyaret gerçekleştirdik. Bu esnada YOL TV'ye haber amaçlı verdiğim bir mülakat hazırlıkları esnasında reji ile özel konuşmalarım içerisinde bulunduğumuz yerin çok kötü koşullarda olduğunu belirtmek amaçlı 'Murat yaz burası çok soğuk' derken yaşanan ortama ve duruma uygun olmayan istemim dışı mimik ve tavrımdan dolayı kırılan, üzülen ve de alınan tüm canlardan özür diliyor, bazen insanların istemeden yapmış oldukları o anki tavırlarından dolayı da kırıcı olabileceklerini yaşayarak öğrenmış olmanın üzüntüsünü siz değerli kamuoyu ile paylaşmak istiyorum. Af ola."

Cafer Kaplan'ın istifa açıklaması ise şöyle:

"Sevgili Eşit Başkanlarım ve yönetim kurulu üyelerimiz,

Deprem bölgesinde yol televziyonu üzerinden yapılan yayından sonra kamu oyunda oluşan olumsuz durumdan dolayı kurumsal yapımız zarar görmemesi için 14.02.2023 tarihinde AABK İnanç Kurulu Başkanlığımdan şu an itibarıyla istifa ediyorum."