Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), dilencilik yaptığı için 500 İsviçre Frangı para cezası alan ve ödemediği için 5 günlüğüne tutuklanan Romanya vatandaşı Violeta-Sibianca L. adlı bir kadın dilencinin başvurusunda Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 8'inci maddesinin ihlal edildiğine karar verdi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), İsviçre'nin dilenen bir kadına 922 euro tazminat ödemesine hükmedildi.

CDU/CSU ‘Vatandaşlık Parası' tasarısına onay vermedi CDU/CSU ‘Vatandaşlık Parası' tasarısına onay vermedi

AİHM, İsviçre'de Romanya uyruklu bir kişiye dilencilik yaptığı gerekçesiyle hapis cezası verilmesini insan hakları ihlali olarak buldu.

Strasbourg'da görülen davada mahkeme, dilenen ve okur-yazar olmayan kadının, "İçinde bulunduğu olumsuz koşullar" nedeniyle durumunu başkalarına bildirme ve temel ihtiyaçlarını, "Dilenerek karşılamaya çalışma hakkına" sahip olduğuna karar verdi. 

İsviçre'de kamuya açık alanda dilencilik yaptığı için 500 İsviçre Frangı ceza alan, para cezasını ödemediği için de 5 gün gözaltında tutulan Roman kadının, Avrupa İnsan Hakları Sözleşme'nin (AİHS) 8'inci, 10'uncu ve 14'üncü maddelerinin ihlal edildiği iddiasıyla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) yaptığı başvuru sonuçlandı. 

AİHM'in verdiği kararda kadının son derece yoksul bir aileye mensup, işsiz ve sosyal yardım olanaklarından mahrum olduğuna vurgu yapılarak, kadının bu nedenle Cenevre'de defalarca dilenmek durumunda kaldığına dikkat çekildi. Cenevre'de geçerli olan yasalara göre dilencilik suç sayılırken, kadının yasağa rağmen dilenmeye devam ettiği, bu nedenle çok defa çeşitli cezalara çarptırıldığı belirtildi. 2014 yılında yaklaşık 464 avro para cezası verilen kadına, 2015 yılında da beş gün hapis cezasına mahkum edildi.

AİHM verdiği kararda, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin, Avrupa'daki Roman göçmenlerle ilgili raporuna da değindi. Söz konusu raporda, Romanların Avrupa'da en dezavantajlı, ayrımcılığa uğrayan, zulüm gören ve mağdur edilen gruplar olduğuna, Romanları suçla ilişkilendirmeye yönelik önyargıların, Romanların içinde bulunduğu kötü duruma büyük ölçüde katkıda bulunduğuna dikkat çekiliyor.