Alattin Çakıcı ile görüşmek isteyen Ağca'ya Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan izin çıkmadı. Basın mensuplarına konuşan Ağca, "İnşallah af çıkar. Beklentimiz bu yönde" dedi.

MHP'Lİ KURMAYLAR: AKP AF FAZLA DİRENEMEZ

MHP, toplumsal beklenti oluştuğu için ortaklarının direnemeyeceği kanısında. MHP’li kurmaylar, “Affı seçim beyannamesine alan MHP’nin bu konuda geri adım atmayacağı”nı da vurguluyor.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “teröristler, çocuk istismarcıları, tecavüzcüler, kadın katilleri” hariç olmak üzere “kader mahkûmlarına” af çıkarılması yönünde yaptığı üst üste açıklamalar, mahkûm yakınlarının MHP Genel Merkezi’nde Bahçeli’yi ziyaret etmesi ve “Bahçeli’den bir adım atmasını beklediklerini” dile getirmelerinin ardından MHP kulislerinde, “affın toplumsal bir beklentiye dönüştüğü” yorumları yapılıyor. 

‘Af topu’na Mehmet Ali Ağca da girdi

Af düzenlemesi için bir talep de Mehmet Ali Ağca’dan geldi. MHP lideri Devlet Bahçeli gibi suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı’yı ziyaret etmek isteyen ancak savcılıktan izin alamayan Ağca şu tehdit gibi sözleri sarfetti: “Bahçeli’nin af talebi asla görmezlikten gelinemez. Bahçeli’nin itibarı, sözü, prestiji öyle havada bırakılamaz. Mutlaka olumlu bir neticeyle bitmek zorunda” diye konuştu.

Çakıcı ise, basın danışmanı Ferhat Aydoğan aracılığıyla bir açıklama yaptı. Bahçeli’ye teşekkür eden Çakıcı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslendiği açıklamasında “Sayın Cumhurbaşkanım, şahsım adına hiçbir af talebim yoktur. Kendi adıma hiçbir türlü af istemiyorum, çıkardığınız afta ‘Alaattin Çakıcı muaftır’ ibaresini yasal olarak ekleyiniz” diyen Çakıcı, Erdoğan’a af çıkarması durumunda “neden ilk turda seçimi kazanamayasınız” diye seslendi.

Ağca, daha sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Buraya gelişimizin sebebi kardeşim Çakıcı'yı ziyaret etmekti. İzin alamadık ve görüşme olmadı. Sağlık durumu belli, birkaç hastalığı var. Geçenlerde de Sayın Bahçeli ziyaret etmiş ve açıklamaları olmuştu. Yüz binler Çakıcı'nın serbest kalmasını istiyor. Bahçeli'ye ziyareti ve af konusundaki açıklamaları için teşekkür ediyorum. Af konusunda büyük haksızlıklar var. Kader mahkumları af bekliyor. Sayın Erdoğan'ın bu konuda hassasiyet göstereceğine inanıyorum. İnşallah af çıkar. Beklentimiz bu yönde" dedi.

Ağca, "Bu sistemin ayaktaki tabanının en büyüğü ülkücü harekettir. Değerli lider Sayın Bahçeli'nin bu onurlu davranışı görmezden gelinemez. Türk Devletinin Çakıcı'ya borcu var. ASALA ile mücadele etmiştir" diye konuştu.