Frankfurt‘ta Anakent Belediye Başkanı Sosyal Demokrat Partili (SPD) Peter Feldmann, “Türkiye kökenli eşi Zübeyde'ye ekstra maaş ödemesi, lüks araba alımı ve yolsuzluk suçlamaları“ nedeniyle partisinden istifa edeceğini duyurdu.

Nazi kurbanları anıldı: "Geçmişte işlenen suçlarla yüzleşmek her neslin görevidir" Nazi kurbanları anıldı: "Geçmişte işlenen suçlarla yüzleşmek her neslin görevidir"

Feldmann, Frankfurt Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturmayla ilgili dava açılırsa partisi SPD'den istifa edeceğini ve bir daha aday olmayacağını açıkladı. Feldmann, iki yıllık görev süresinin ardından 2024'te de aday olamayacak.

Konuya yonelik açıklamada bulunan Yeşiller ve Hür Demokrat Parti (FDP) yetkilileri ise, Feldmann'ın aleyhine açılacak soruşturma sonrası 2024'ü beklemeden istifa etmesi gerektiğini ifade etiiler.

Frankfurt‘ta Anakent Belediye Başkanı Feldmann, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Partimle dayanışma için bu kararı aldım“ dedi. Belediye Başkanı’nın sözlerine cevap Hıristiyan Demokrat Parti'den (CDU) geldi. CDU'nun Frankfurt İl Başkanı Uwe Becker, “Bu iyi de, şehre verdiği zararı niye hiç düşünmüyor? Görevini layıkıyla yapmadı“ diye konuştu.

Feldman yaklaşık 5 yıldır, sosyal yardım kuruluşu AWO'da çalışan ve orada çocuk yuvası müdüresi yapılan, altına da lüks bir araba verilen iki yıldır da ayrı yaşadığı eski eşi Zübeyde'ye “nüfuzunu kullandırmakla“ suçlanıyor. Ayrıca, AWO'nun toplanan bağışlarla Feldmann'ın seçim kampanyasına destek verildiği belirtiliyor.

Frankfurt‘ta Anakent Belediye Başkanı ile Zübeyde 6 yıl önce evlendi, bir kız çocukları oldu. Almanya'nın en çok satılan günlük Bild gazetesi, çiftin iki yıldır ayrı yaşadığını yazdı.