ABD Donanma Enstitüsü’nün haber sitesi USNI’nin özel haberine göre Rusya, Karadeniz’deki donanma üslerini korumak üzere özel eğitimli yunus balıklarını kullanıyor.

Aynı habere The Washington Post gazetesi de yer vererek "Rusya’nın Kırım’daki Sivastopol’ü Ukrayna’dan korumak için yunusları kullandığını" yazdı.

Maxar Technologies şirketi tarafından sağlanan uydu görüntülerine dayandığı belirtilen haberde, Rusya’nın Sivastopol’deki deniz üssünü korumak için liman girişine eğitimli yunuslar yerleştirdiği iddia edildi.

“Askeri yunuslar” ile gemilerin olası askeri sabotajlardan korunmasının planlandığı belirtildi.

Çadır skandalı dış basında: "Kızılay depremzedelere çadır bağışlamak yerine sattı" Çadır skandalı dış basında: "Kızılay depremzedelere çadır bağışlamak yerine sattı"

SABOTAJ ÖNLEME FAALİYETLERİNDE KULLANILIYORLAR

Sivastopol, Rusya’nın Karadeniz’deki en büyük donanma üssü olma özelliğine sahip. Yunusların görevi ise Ukraynalı dalgıçların limana sızıp sabotaj saldırıları düzenlemesini önlemek. Yunusların bu rolü aslında bir ilk değil. Pek çok ülke yunus balıklarını eğiterek çeşitli deniz görevlerinde kullanıyor.

Sivastopol’de bulunan Rus Donanmasına ait gemilerin çoğu Ukrayna’nın envanterindeki füzelerin menzilinin dışında yer alıyor ancak bu gemiler deniz altından yapılacak olan her türlü sabotaj saldırısına karşı korumasız. Yunus balıklarının Soğuk Savaş’tan bu yana Sovyetler dahil çeşitli taraflar tarafından bu tür görevler için eğitildiği bilinen bir gerçek.

BALİNALAR VE FOKLAR DA ASKERİ AMAÇLAR İÇİN KULLANILIYOR

Rus Kuzey Filosu ise kendi görev alanında diğer deniz memelerini eğiterek görevlerde kullanıyor. Bu bölgede kullanılan memeliler arasında ise beyaz balinalar ve foklar yer alıyor. Nisan 2019’da Rusya’nın eğittiği bir beyaz balina Norveç açıklarında yakalanmıştı. Beyaz balinanın Rus Donanması programından firar ettiği tahmin ediliyordu.

2018 yılında ise Karadeniz Filosu’na ait yunus balıkları birkaç aylığına Rusya’nın Suriye/Tartus’ta bulunan deniz üssüne sevk edilmişti.