Boris Johnson karikatürüyle büyük ödülü kazanan Alman Frank Hoppmann, düzenlenen serginin basın ve ifade özgürlüğünü savunmaya vurgu yaptığının altını çizdi.

Bu yılki yarışmada, özellikle "özgürlükler ülkesi" olarak bilinen Amerika Birleşik Devletleri’nde, karikatüristlerin sansüre hedef olduğu 2019 yılında yapılan çalışmalar ödüllendirildi.

Büyük ödülün sahibi Hoppmann, "Gazetelerin, hicve, çizim ve karikatürlere giderek daha az yer vermesi gerçek bir sorun. Bunların hepsi özgürlükle ve ifade özgürlüğüyle ilgili ve gazeteler bunu görmezden gelirse sonrasında çok büyük sorunlara yol açar" şeklinde konuştu.

Karikatürist Antonio Antunes ise, "Basın özgürlüğü üzerindeki baskı, karikatürler için iyi olmayan bir iklim yaratıyor. Birçok çizer kovuldu, bazıları sansüre maruz kaldı, bazılarıysa göz altına alındı ya da sürgün edildi. Bence karikatürleri ancak özgürlüğü sevenler sevebilir ve bu mücadeleyi yürütmek zorundayız. Ve halkı yanımıza çekmek için de mücadele ediyoruz" ifadelerini kullandı.

ABD-Çin ticaret savaşları konulu karikatür ikincilik ödülü aldı

Euronews'in haberine göre yarışmaya yapılan 1000 kadar başvuru arasından seçilen 280 çalışmada, basın özgürlüğüne ilişkin zorlukların yanı sıra, iklim krizinden mülteci krizine dünyadaki başlıca sorunlara da yer verildi. ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşlarını çizen Brezilyalı Cau Gomez, Editoryal Karikatür kategorisinde ikincilik ödülünün sahibi oldu.

Dünya Basın Karikatürü yarışması, giderek artan sayıda "yalan haberin" yayılma vektörü olarak görülen sosyal ağlara olan bağımlılığı da sorguluyor.

Öte yandan, bu yıl ilk defa yalnızca yazılı basında değil, internette yayınlanan çalışmalar da yarışmaya kabul edildi. Portekizli Pedro Silva tarafından çizilen Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde’ın ödüllü karikatürü de bunlardan biriydi.

Ödül töreninden hemen sonra açılışı yapılan Dünya Basın Karikatürü sergisi, Caldas da Rainga Kongre ve Kültür Merkezi’nde 15 Kasım’a kadar halka açık olacak.

Daha önce mayıs ayında düzenlenmesi planlanan 2020 Dünya Basın Karikatürü yarışması koronavirüs pandemisi nedeniyle eylül ayına ertelenmişti. Burada istenmeyen bir konuk olan koronavirüs, hiç şüphesiz 2021 yılında sergilenen karikatürler arasında onur konuğu ve bir star olarak yerini alacak.