Gabriel Garcia Marquez'in edebiyat klasikleri listesinde hangi kitaplar var? Gabriel Garcia Marquez'in edebiyat klasikleri listesinde hangi kitaplar var?

ABD Federal Cezaevleri Bürosu sözcüsü Kristie Breshears, Ted Kaczynski'nin cezaevindeki hücresinde hareketsiz bulunduğunu açıkladı.

Breshears, hastaneye nakledilmesine rağmen Kaczynski'nin kurtarılamadığını söyledi.

1996'da tutuklanana kadar yaklaşık 20 yıl boyunca aranan fakat bir türlü yakalanamayan Kaczynski, ABD'de en fazla bombalı saldırı gerçekleştiren kişi olarak biliniyordu.

THE WASHINGTON POST MAKALESİNİ YAYIMLADI 

Kaczynski, FBI tarihindeki en uzun ve en pahalı soruşturmaya neden oldu. Kaczynski'nin kimliği belirlenene kadar, soruşturmaya "University and Airline Bomber" kısaltması olarak "UNABOM" adı verildiği için, basın da bombalı saldırıların failine "Unabomber" lakabını taktı.

FBI ve başsavcı Janet Reno, Kaczynski'nin üslubunu tanıyabilecek birilerine ulaşmak ve ipucu yakalayabilmek amacıyla, Kaczynski'nin "Endüstri Toplumu ve Geleceği" başlıklı makalesinin The Washington Post gazetesinde yayımlanmasını sağladı.

Kaczynski, makalesinde bombalı eylemlerinin aşırı olduğunu kabul ediyordu, ancak insan onurunun ve bireylerin özgürlüğünün yok edilmesine dikkatleri çekebilmek için gerekli olduğunu da savunuyordu. Makaleyi okuyan Kaczynski'nin kardeşi David Kaczynski, ağabeyinin üslubunu tanıyarak FBI'a bildirdi.

Kaczynski 1996 yılında tutuklandı. Devlet tarafından atanan savunma avukatları, Kaczynski'nin ölüm cezası almaması için akli dengesinin yerinde olmadığı iddiası ile savunma yapmak istedikleri için, Kaczynski avukatlarını görevlerinden azletti.

1998 yılında, tüm suçlamaları kabul ederek suçunu itiraf ettiği için mahkeme ile uzlaşmaya varıldı. Kaczynski, şartlı tahliye imkanı olmaksızın ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

THEODORE KACZYNSKİ KİMDİR

1978 ile 1995 yılları arasında, ABD'de modern teknolojiyi geliştirdiğini ve doğayı tahrip ettiğini iddia ettiği kişi ve kuruluşlara gönderdiği bombalı paketlerle 3 kişinin ölümüne, 23 kişinin de yaralanmasına neden oldu. Sanayileşmeye ve endüstri toplumuna karşı çıkan ve doğayı hayatın odak noktasına yerleştiren bir anarşizm anlayışını savunan bir manifesto yayımladı.

Ted Kaczynski, 1971 yılında kimseye ve hiçbir şeye ihtiyaç duymayacak şekilde bir hayat sürmek üzere Lincoln, Montana yakınlarında elektriği ve su tesisatı olmayan, insanlardan ve yerleşim yerlerinden uzak, bir ormanın içinde inşa ettiği ahşap kulübede yaşamaya başladı.

Kulübesini çevreleyen vahşi doğanın tahrip olmasına tanık oldu ve doğada yaşamanın savunulamaz olduğu sonucuna vardı; 1978'de bombalamalara başladı.