Tiyatro Frankfurt 2-8 Haziran 2022 tarihleri arasında Türk tiyatrosunun önemli eserlerini ve sanatçılarını Frankfurt’ta ağırlayacak.

Her yıl Türkiye'den tiyatronun önemli isimlerini ve eserlerini konuk eden "Frankfurt Türk Tiyatro Festivali" bu yıl sekizinci kez tiyatroseverlerle buluşacak.

Festivalde, bu yıl Devlet Tiyatroları, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Şehir Tiyatroları ve özel tiyatrolardan 6 oyun, Frankfurt Gallus Theater'da izleyicilerin beğenisine sunulacak.

Almanca üst yazı ile sahnelenecek oyunlar arasında İstanbul Devlet Tiyatrosundan "Seneye Bugün", Erzurum Devlet Tiyatrosundan "Dünyanın Eski Zamanlarında" (çocuk oyunu) İBB Şehir Tiyatrolarından "Sen İstanbul'dan Daha Güzelsin" ve "Zehir"in yanı sıra özel tiyatrolardan "İyi Kötü Çirkin" ve "Shirley Valentine" yer alıyor.

Sekizinci yılında festivalin sekiz gün süreceğini ifade eden Tiyatro Frankfurt Genel Sanat Yönetmeni ve Festival Başkanı Kamil Kellecioğlu, amaçlarının kültürleri sanatın gücüyle buluşturmak, etkileşim sağlamak ve toplumların yaşam kalitesini sanatla, tiyatroyla yükseltmek olduğunu açıkladı.

Festivalin her geçen yıl daha çok ilgi gördüğünü, Türk Tiyatrosu'nun usta isimlerinin Frankfurt'ta heyecanla karşılandığını dile getiren Kellecioğlu, "Shakespeare'in sözüyle 'sevgi ektiğimiz yerde sevinç büyür' diyerek yola çıktık, sevinçleri çoğaltarak büyüterek yola devam ediyoruz. Türk Tiyatro Festivali ile yaratıcılığın ve hayal gücünün yansıması olan tiyatro sanatını sevinçle heyecanla sizlerle buluşturmaya devam ediyoruz, hayatı yeniden paylaşmak için tüm sanatseverleri festivalimizde bir buluşmaya davet ediyoruz” dedi.

FESTİVALDE TÜRKİYE'DEN BİRÇOK İSİM KONUK OLACAK

Festivale ayrıca bu yıl aralarında Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, İstanbul Devlet Tiyatrosu Müdürü Kubilay Karslıoğlu, usta sanatçı Haldun Dormen, Ayla Algan, Zihni Göktay, Tamer Levent, Ayşenil Şamlıoğlu, Ayşegül İşsever, Sumru Yavrucuk, Celal Kadri Kınoğlu, Gerçek Alnıaçık, Sezai Yılmaz, Ahmet Saraçoğlu, Sevinç Erbulak, Şebnem Köstem, Esin Umulu, Yeliz Şatıroğlu, Erdem Baş, Ersin Korkut, Hilal Saral, Hakan Bulut ve Eray Yasin Işık'ın bulunduğu birçok isim konuk olacak.

Çeşitli atölye ve söyleşilerin de gerçekleştirileceği festival süresince Gallus Theater fuaye alanında "Hallo Turkei" sergisi gezilebilecek. 

Shakira: Şimdi erkeklerin ağlama zamanı Shakira: Şimdi erkeklerin ağlama zamanı