18 film yarışacak

Bu sene festival ana yarışma bölümünde animasyon, belgesel, komedi, drama gibi farklı formlara açıyor. Yarışmanın jüri üyeleri ise oyuncu Kristen Stewart başkanlığında, Golshifteh Farahani (İran/Fransa), Valeska Grisebach (Almanya), Radu Jude (Romanya), Francine Maisler (ABD), Carla Simón (İspanya) ve Johnnie To (Hong Kong, Çin).

Dünya yanarken ne yapmalı?

Festivalin sosyal meselelere odaklanan bölümü Panaroma’da “dünya yanarken ne yapmalı” sorusu soruluyor. Bu sene seçilen filmler dünyada olup bitenlere karşı kamerayı bir araç ve bir silah olarak kullanan ve toplumsal muhalefeti ören aktörler olarak dikkat çekiyor. “And, Towards Happy Alleys” adlı filmde Hindistanlı yönetmen Sreemoyee Singh seyircisi Tahran sokaklarına götürerek hem İran sinemasına bir selam gönderiyor hem de kadınların öncülüğünde devam eden protestoları filmine konu ediyor. Bunun yanısıra Nijerya, Hindistan gibi pek çok ülkeden filmler bu bölümde yer alıyor. Panorama bölümünde bu yıl queer sinema da kendisine oldukça yer buluyor, Kokomo City, Femme ve Silver Haze gibi filmlerle farklı LGBTI meselelerine değiniliyor. Festivalde her yıl olduğu gibi bu yıl de TEDDY ödülleriyle queer sinemanın en iyileri ödüllendirilecek. Panorama bölümü açılışını  İranlı kadın yönetmen Sepideh Farsi uzun metraj animasyon filmi La Sirène ile ile yapacak.

Ukrayna ve İran

Dargınlık sona erdi: 'Keça Kurdan'ı birlikte söylediler Dargınlık sona erdi: 'Keça Kurdan'ı birlikte söylediler

Berlin Uluslararası Film Festivali bu sene Ukrayna ve İran ile dayanışma içerisinde olduğunu açıkladı. Festival, Ukrayna halklarıyla ve bu savaşa karşı mücadele eden herkesle dayanıştıklarını duyurdu. Aynı zamanda, “İran’da baskıcı otoriter bir rejime karşı cesurca direnen eylemcileri destekliyoruz” denildi. Daha evvel Berlinale’de filmleriyle yer alan ve tutuklu bulunduğu hapishanede açlık grevine başlayan Jafar Panahi için de Berlinale tarafından resmi bir dayanışma açıklaması yayınlanmıştı. Açlık grevinin ardından Jafar Panahi serbest bırakıldı. Bu dayanışma bağlamında festivalde İran ve Ukrayna’dan birçok film yer alıyor. ( Kaynak: Susanne Weinblatt / Y. Özgür Politika)