Süheyla KAPLAN

Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) Hamburg Milletvekili Ali Şimşek, Sol Parti Milletvekili Cansu Özdemir ve Yeşiller Partisi Milletvekili Miriam Block insiyatifinde 'Türkiye, İstanbul Sözleşmesi'nin feshinden geri dönmeli, Milletvekillerinin yeri hapishaneler değil; parlamentolardır' başlıkla hazırlanan metne 121 parlamenterden 71'i imza verdi.

   Miriam Block                 Cansu Özdemir         Ali Şimşek

GÜNGÖR YILMAZ VE BARIŞ ÖNEŞ İMZA VERMEDİ

Hamburg'da geçen yıl gerçekleşen eyalet meclisi seçimlerinde başta Alevi dernekleri ve birçok demokratik sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle seçilen Alman Sosyal Demokrat (SPD) Parti Hamburg Milletvekilleri Güngör Yılmaz ve Barış Öneş'în ise ortak metne imza atmamaları dikkat çekti.

                                             

     Güngör Yılmaz (SPD)                                            Barış Öneş (SPD)

Ortak metin şu şekilde:

'Hamburg Milletvekilleri olarak Taleplerimiz:

Türkiye, İstanbul Sözleşmesi'nin feshinden geri dönmeli Milletvekilleri parlamentolara aittir; hapishanelere değil

Türkiye'de son günlerde tırmanan dramatik olaylara tanık olduk.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘homofobik gerekçeler‘ ile Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin kamuoyunda İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen ‚Avrupa Konseyi Sözleşmesi’nden kararname ile çekildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2011 yılında oy birliğiyle parlemontoda kabul edilen bu sözleşmeden çekilmekle; parlamentonun kararını dahi tanımamaktadır.

Bir süre önce tanınmış insan hakları savunucusu ve HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun milletvekilliği düşürüldü. Milletvekili Gergerlioğlu, sabah namazını kılmak istediği esnada parlamentoda aşağılayıcı bir şekilde gözaltına alındı. Aynı gün, ülkenin ikinci büyük muhalefet partisinin (HDP) kapatılması istemiyle hakkında işlemler başlatıldı.

Buna ek olarak, Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) gönderilen iddianameye göre aralarında HDP üst düzey parti yöneticileri ve tanınmış politikacıların da bulunduğu 678 parti üyesine en az beş yıl süreyle siyasi yasağın uygulanması istenmektedir. Yine bu süreçte Türkiye’nin birçok kentinde muhalif düşünen kişiler gözaltına alınmış ve tutuklanmıştır.

Bizler, Hamburg eyalet milletvekilleri olarak Türkiye'deki kadın hareketleri ile dayanışmayı destekliyoruz! Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul Sözleşmesi'nin feshini geri çekmesini ve bu sözleşmenin tam anlamıyla uygulanmasını talep ediyoruz.

HDP’ye yönelik açılan kapatma davasını kınıyor, HDP’nin kapatılması istemiyle açılan davanın derhal sonlandırılmasını ve siyasi nedenlerle tutuklu bulunanların serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

Aşağıda imzası bulunan parlamenterler olarak Türkiye'deki demokratik güçlerin yanındayız.

Toplam 71 Milletvekili:

İnisiyatif sahipleri: Miriam Block, Hamburg Yeşiller Partisi Meclis Grubu Cansu Özdemir, Hamburg Sol Parti Meclis Grubu Ali Şimşek, Hamburg SPD Meclis Grubu

İmzacılar:

Hamburg Yeşiller Partisi Meclis Grubu Hamburg

Maryam Blumenthal, Eva Botzenhart, Filiz Demirel, Rosa Domm, Sina Demirhan, Olaf Duge, Mareike Engels, Alske Freter, Gerrit Fuß, Michael Gwosdz, René Gögge, Britta Herrmann Sina Imhof, Jennifer Jasberg, Linus Jünemann, Lisa Kern, Dominik Lorenzen, Andrea Nunne, Christa Möller, Farid Müller, Ivy May Müller, Johannes Müller, Lisa Maria Otte, Dr. Miriam Putz, Dennis Paustian-Döschner, Ulrike Sparr, Dr. Till Steffen, Dr. Gudrun Schittek, Yusuf Uzundağ, Lena Zagst, Peter Zamory.

Hamburg Sol Parti Meclis Grubu

Sabine Boeddinghaus, Heike Sudmann, David Stoop, Deniz Çelik, Dr. Carola Ensslen, Dr. Stephanie Rose, Insa Tietjen, Mehmet Yıldız, Metin Kaya, Norbert Hackbusch, Olga Fritzsche, Stephan Jersch.

Hamburg SPD Meclis Grubu

Dirk Kienscherf, Ole Thorben Buschhüter, Danial Ilkhanipour, Sami Mousa, Dr. Christel Oldenburg, Arne Platzbecker, Frank Schmitt, Dr. Tim Stoberock, Dr. Isabella Vertes-Schütter, Dagmar Wiedemann, Ekkehard Wysocki, Claudia Loss, Vanessa Mohnke, Clarissa Herbst, Anje Quast, Astrid Hennies, Lars Pochnicht, Philine Sturzenbecher, Kazım Abacı, Iftikar Malik.

Hamburg CDU Meclis Grubu

Dennis Thering, Dennis Gladiator, Dr. Anke Frieling, Birgit Stöver, Andreas Grutzec.

'HDP'Yİ YOK EDERSEK, KENDİMİZİ DE YOK EDERİZ'

Hamburg Alevi Toplumu Kadın Kolları Başkanı Saadet Kılıç, sözkonusu ortak metne Türkiye kökenli , üstelik Sosyal Demokrat Parti'den iki milletvekilinin imza vermemesine sert tepki göstererek 'Açıkçası yadırgıyorum. Sebep ne olursa olsun, İstanbul Sözleşmesi ve HDP konusu Türkiye'nin Demokles'in kılıcıdır. HDP'yi yok saymak, kendimizi yok saymakla birdir. Sesimizi buralardan duyuramazsak; oturduğumuz koltuklara yazık' dedi.

Hamburg'un tanınmış kadın haketi öncülerinden Kadriye Bakşi ise sözkonusu iki milletvekilinin imza vermemesi ile ilgili olarak şunları söyledi: ' 1. ihtimal: Göçmen kökenli milletvekilleri olarak Türkiye konularına çekilmek istememek olabilir. 2. ihtimal: Korku olabilir. Türkiye'ye gidip, gelirken sınırlarda yaşanan korku. 3. ihtimal ki bunu düşünmek bile istemiyorum. Sözkonusu bu milletvekillerinin demokratik düşünmemeleri. O zaman sadece vekil olmak için mi siyaset yapılıyor? Bu Alman vekilleri için de geçerli tabii. '