2 camiye silahlı saldırı düzenleyerek 1'i Türk 51 kişiyi öldüren, 49 kişiyi yaralayan terörist Brenton Tarrant'ın duruşmasında konuşan saldırıda hayatını kaybedenlerden Hüseyin el-Umari'nin annesi Janna Ezat ise, duruşmada söz alarak terörist Brenton Tarrant'a hitaben, "Bay Tarrant'ı affetmeye karar verdim çünkü bir öfkem veya intikam duygum yok." dedi.

Saldırıya uğrayan Nur Camisi'nin imamı Cemal Fuda ise katilin yanlış yola düştüğünü kaydederek "Bizler barışçıl insanlarız. Senin yaptığın şeyi hak etmedik. Biz, camiye ibadet için gidiyoruz. Sendeki bu nefret gereksizdir. Yaptığın şeytani eylemle sadece bizim birliğimizi artırdın." dedi.

Reuters haber ajansının aktardığı haberde, olayın travmasının hep kendisiyle yaşayacağını belirten Temel Ataçocuğu ise, "Görüntüler ve o gün caminin içindeki koku hep benimle olacak. Acının olmayacağı bir gerçek görmüyorum ancak gelecek Güneş'e doğru özgürce yürürken, üstesinden geldiklerimi düşünüp gururlanacağım. Güçlü ol!" dedi.

Kendi savunmasını yapma isteği 13 Temmuz’da Christchurch Yüksek Mahkemesince kabul edilen terörist Tarrant, hakkındaki 51'i cinayet, 40'ı cinayete teşebbüs ve 1'i de terör saldırısı olan suçlamaların tamamını kabul etmişti.

Beyaz ırkın üstünlüğünü savunan aşırı sağcı teröristin, 4 günlük yargılamanın ardından ömür boyu hapse mahkum edilmesi bekleniyor.

Kilisede katliam: Çok sayıda ölü ve yaralı var Kilisede katliam: Çok sayıda ölü ve yaralı var

Tarrant, Christchurch kentindeki Nur ve Linwood camilerine 15 Mart 2019'da cuma namazı esnasında otomatik silahlarla terör saldırısında bulunmuştu.