12 Eylül askeri darbesinin 42. yılında baskı, işkence, idam, katliam, soykırım, hapis ve sürgünlükle dolu Türkiye tarihinden görsel kesitlerin yer alacağı, UTANÇ MÜZESİ'nin Köln'de açılmasına günler kaldı. 

Berlinerstr. 77, 51063 Köln adresindeki Bürgerhaus salonunda saat 14:00 de açılışı yapılması planlanan UTANÇ MÜZESİ'nin 18 Eylül Pazar gününe kadar süreceği aktarıldı.

6 gün açık kalacak olan sergide sembolik darağacının yanı sıra idam edilen ve katledilenlerin kişisel eşyaları, radyolar, giysiler, 12 Eylül darbesi ve sonrası yaşamını kaybedenlerin fotoğrafları ile işkence yöntemleri ve gazete küpürleri karanlık bir dönemin aydınlanmasına ışık tutmayı hedefliyor.

KÖLN DE MÜZE SALONUNDA SEMPOZYUM

Program kapsamında, 17 Eylül günü saat 16:00-20:00 arası açılış konuşmasını Prof. Kemal Bozay'ın yapacağı, katılımcıları arasında sürgün gazeteci Doğan Özgüden ve Osman Okkan ile Şair Ahmet Telli ve Yeşiller milletvekili (Almanya Tarım Bakanı) Cem Özdemir'in bulunduğu "12 EYLÜL CUNTASININ 42. YILINDAN BUGÜNE TÜRKIYE" başlıklı bir de panel düzenleniyor.

Konuya yönelik Avrupa Sürgünler Meclisi (ASM), imzalı bir açıklama yapıldı.

Açıklamada, "2012'de yıllardan beri Almanya ve diğer Avrupa ülkelerinde yaşamak zorunda kalan siyasi sürgünlerin soyal- kültürel sorunlarıyla ilgilenmek ve bir dayanışma ağı oluşturmak için kurulan EXILRAT, bu yıl 12 Eylül darbesinin 42. yılında UTANÇ MÜZESİ'ni Almanya'ya getirerek sergilemek istiyor.

Türkiye'de Devrimci 78'liler Federasyonu tarafından hazırlanan UTANÇ MÜZESİ, Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca Ermenilere, Süryanilere, Rumlara, bunlarla birlikte Kürtlere, Alevilere ve demokrat insanlara karşı uygulanan ağır baskıları - hapishanedekiler de dahil olmak- üzere görselleriyle sergilemektedir. Bu sergiyi Avrupa kamuoyunun bilgisine sunmak istiyoruz.

UTANÇ MÜZESİ için 300 ile 500 metre kare alana ihtiyaç bulunmaktadır.

Berlinale'de protesto: "Hepimiz Suç Ortağıyız” Berlinale'de protesto: "Hepimiz Suç Ortağıyız”

Müzede sergilenecek materyalin getirilmesi, sergilenmesi projesinde maddi desteğe ihtiyacımız bulunuyor. Dayanışma ve yardımlarınızla UTANÇ MÜZESİ'ni Eylül 2022'de Köln'den başlamak üzere diğer kentlerde de sergilemeyi düşünüyoruz.

Projemize desteklerinizi bekliyor, başarılar diliyoruz" ifadeleri dikkat çekti.

Daha geniş bilgi için: http://avrupasurgunleri.com/ (Avrupa Sürgünler Meclisi – ASM)