10 Ocak Çalışan Gazeteciler vesilesiyle Hamburg’da yaşayan bir grup gazeteci Türkiye’de keyfi olarak engellenen baskılarla sesi boğulmak istenen gazetecilere dikkat çekmek amacıyla Türkiye Konsolosluğu önüne siyah çelenk bıraktı.

Gazeteciler adına bir konuşma yapan Avrupa Postası Genel Yayın Yönetmeni Adil Yiğit, “Sembolik anlamdaki siyah çelenkli eylemimizle tutuklu gazeteci meslektaşlarımızla dayanışmak, seslerini demokratik kamuoyuna duyurmak istiyoruz. Türkiye'de tutuklu 170'den fazla meslektaşımızla 10 Ocak günü dayanışmak ve düşüncelerinden dolayı işinden atılan yüzlerce gazetecinin sesine omuz vermek için bir araya geldik. Türkiye 180 ülke arasında basın özgürlüğü sıralamasında 156. sırada yer alıyor.  Medyanın yüzde 95'inin Erdoğan’ın Saray’ının kontrolü altında olduğu ağır baskı koşullarında, basın özgürlüğü adına kutlanacak bir şey olamaz. Bugün Türkiye için kara bir gündür” dedi.

Yiğit, daha dün Sözcü gazetesinin Anadolu Ajansı tarafından aboneliğinin iptal edildiğini hatırlattı.

Bizzat Cumhurbaşkanlığı’nın himayesinde “Küresel Basın Konseyi” isimli devlet bütçesinden desteklenen yeni bir “gazetecilik” oluşumunun kurulduğuna işaret eden Yiğit “Türkiye’de basının önemli bir çoğunluğunu susturan AKP, anlaşılan yurtdışında da boş durmayacaktır” dedi.

Yiğit sözlerini şöyle sürdürdü:

Gazetecilerin yüzde 30’unun işsiz, düşük ücretlerle çalışanlarınsa güvencesiz olduğu; 170'den fazla meslektaşımızın tutuklu bulunduğu, haberlere-yorumlara yüzlerce davanın açıldığı bir dönemde 10 Ocak'ı kutlamayı uygun bulmuyoruz. Gazetecilerin düşüncelerinden dolayı tutsak olduğu bir toplum özgür olamaz.

Gazeteciler daha sonra "Gazetecilik suç değildir” yazılı dövizi taşıyarak tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması çağrısında bulundu.

ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ HAKKINDA

4 Ocak 1961'de basın çalışanlarına bazı haklar ve yasal güvence sağlayan 212 sayılı kanun Resmi Gazete’de yayınlandı. Ancak dokuz gazete patronu, 212 sayılı yasaya ve Basın İlan Kurumu’nun oluşmasına ilişkin 195 sayılı yasaya karşı çıktılar. Akşam, Cumhuriyet, Dünya, Hürriyet, Milliyet, Tercüman, Vatan, Yeni İstanbul ve Yeni Sabah’ın patronları ortak bildiriye imza atarak gazetelerini üç gün kapattıklarını duyurdu. İstanbul Gazeteciler Sendikası ise çalışanlarla birlikte karara katılmadıklarını açıkladı. Sendika üyesi gazeteciler, patronların boykotu boyunca “Basın” adlı bir gazete yayımlamaya karar verdiler. Basın Gazetesi 11 Ocak günü yayına başladı ve üç günlük boykot sırasında yayınını sürdürdü. Üç gün süren bu dayanışmanın ardından 10 Ocak, Çalışan Gazeteciler Bayramı olarak kutlanmaya başlandı. 1971 yılındaki askeri müdahaleden sonra gazetecilere yönelik ağır baskılar nedeniyle günün adı, ”10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” olarak değiştirildi

SÜHEYLA KAPLAN