Alman Sendikalar Birliği' nin (DGB) öncülüğünde 26 Mayıs'ta yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerine dikkat çekmek ve katılımı yükseltmek için '' 1 Mayıs tamda şimdi Avrupa '' sloganıyla Almanya'nın farklı şehirlerinde farklı kurumlarla birlikte kutladığı 1 Mayıs etkinliklerine yüzbinlerce kişinin katıldığı açıklandı.

Doğu Almanya'nın Leipzig şehrindeki Merkezi Mitingte konuşan DGB Başkanı Reiner Hoffman'' İki Almanya'nın birleşmesini birazda Avrupa' ya borçluyuz. Bu birleşmenin üzerinden tam 30 yıl geçmesine rağmen doğu ve batı bölgelerimizde eşit yaşam koşulları ve standartını hala yakalayamadık.'' dedi. Almanya' nın büyük şehirlerindeki 1 Mayıs kutlamalarına Alman siyasi partileri, STK'lar, bir çok Türkiye kökenli siyasetçi, sanatçı, aktivist, ilerici vatandaşımız bireysel olarak ve Türkiye kökenlilerin kurdukları Almanya Alevi Birlikleri Federasyonuna bağlı Kültür Merkezleri, DİDF, Odak, Birleşik Haziran Hareketi , CHP Berlin, Kuzey Ren Vestfalya, Köln örgütleri , Bad Kreuznach Halk Kültür Evi gibi daha bir çok aktif dernekler de katıldılar. 1 Mayıs kutlamalarına katılan konuşmacılar sahneden kalabalıklara seslenirken, politikacılarada çağrıda bulunarak her şeyin merkezine insanı koymaları, eşit işe eşit ücret, kadınlara iş hayatında fırsat eşitliği verilmesini, ırkçılık, ayrımcılıkla daha etkin mücadele edilmesi ve toplumsal birliğin sağlamlaştırılması, daha iyi bir yaşam ve iş hayatı koşulları talebinde bulundular. Yine Avrupa Birliğinin adil bir küreselleşmeye örnek olmasını, emekçi haklarının standartlaştırılmasında, doğayı , sosyal hakları ve tüketicinin haklarını korumada somut adımlar atması konusunda beklentilerini dile getirdiler.

Hamm şehrinde davullu, zurnalı, halaylı kutlama

Sol Partinin Türk kökenli heessen belediye Meclis Üyesi selda İzci' ninde konuşma yaptığı Hamm' daki geleneksel 1 Mayıs kutlamasına bu yılda bir çok üyesiyle katılan Hamm Hacı Bektaşi Veli Alevi Kültür Merkezi Yemek standı , davul zurna ekibi ve Almanlarla birlikte çektikleri halaylarla renk kattı. Komşu şehir Münster'de ise enternasyonal bir dernek olan Odak' ta başta başkan Hıdır Ateş olmak üzere üyeleriyle birlikte 1 Mayıs yürüyüşüne katıldı ve Miting sonrası Münsterin merkezindeki Aasee gölü kıyısında mangal partisi, piknik yaptı.

MEHMET TANLI