Alman İkinci Devlet televizyon kanalı ZDF’deki ana haber bültenini 20 yıldır sunarak Perşembe günü emekliye ayrılan ünlü spiker Claus Kleber, dikkat çeken açıklamalar yaptı.

Almanya'da haftalık yayımlanan Die Zeit gazetesi ile Der Spiegel dergisine konuşan Claus Kleber, "İdeoloji gazeteciliği zehirler" dedi.

20 yıl boyunca kamu televizyonu ZDF’deki ana haber bültenini sunan Claus Kleber, birçok konuda araştırma yapılmadan gazetecilerin konuyla ilgili hüküm verdiğini ve bunun da kendisini şok ettiğini söyledi.

'Erdoğan, Putin ile doğalgaz santrali konusunda anlaştı' 'Erdoğan, Putin ile doğalgaz santrali konusunda anlaştı'

Gazeteci Kleber, devlet destekli kamu medyasında yayınlanan yorumların bile genellikle daha fazla taraflı olduğu eleştirisinde bulundu. ‘İdeoloji gazeteciliği zehirler’ diyen Kleber, emekli oluncaya kadar 20 yıl boyunca 3 binden fazla Haber ve çeşitli haber programları sundu. Kleber, 2003 yılında ana haber programının ana spikeri olarak görev yaptı. Kleber’in yerine ise Christian Sievers geçti.

Kleber'in emekliye ayrılmasıyla bir dönemin sona erdiği içerikli paylaşımlara sosyal medya platformlarında yer verilmesi dikkat çekti.