6 Ekim çarşamba günü, sonbahar tatilinin hemen öncesinde yüzlerce Berlinli öğretmen iş durdurdu. Bir iş günü boyunca gerçekleştirilen grevde öğretmenler, daha az sayıda öğrenciyle daha sağlıklı bir eğitim uygulamasına geçilebilecek küçük sınıfların oluşturulması talebini yinelediler.

Almanya’da iki yük treni çarpıştı: 2 yaralı Almanya’da iki yük treni çarpıştı: 2 yaralı

Almanya'da bulunan 16 eyalet içinde, öğretmenliğin bir memuriyet statüsü olarak tanınmadığı tek eyalet başkent Berlin.

Pandemi döneminde Eğitim ve Bilim Sendikası (GEW), Berlin gibi kalabalık bir şehirde daha sağlıklı bir eğitim uygulamasına geçilmesi talebi dikkate dahi alınmamaya devam ediyor.

DAHA KÜÇÜK VE DAHA AZ ÖĞRENCİNİN BULUNDUĞU SINIF SİSTEMİ

Öğretmenler bir memur statüsünde çalışmadıkları için, Toplu İş Sözleşmeleri’ni işverenlerle yapmaları gerekmekte. İşverenler ise bu sözleşmelerde, pandemi dönemine uygun bir istikrar sağlamaya ve bu konuda konuşmaya dahi yanaşmamakta. Haziran ayı içerisinde Eğitim ve Bilim Sendikası (GEW) işverenlere sunduğu, “Daha küçük, daha az öğrencinin bulunduğu sınıf sistemine geçilmesi, eğitmenlerin her öğrenciyle daha sağlıklı koşullarda ve daha iyi ilgilenmesinin sağlanması, öğretmenlere daha az gürültülü bir ortamda ve öğrencileri daha fazla takip edebileceği bir iş atmosferinin sağlanması” yönlü anlaşma önerileri, işverenler tarafından resmi bir sözleşme gündemi olarak dahi ele alınmamış.

Bu sebeple çarşamba günü gerçekleştirilen uyarı grevine, 30 okuldan yaklaşık 500 öğretmen bisikletleriyle katıldı. Önce şehirde bir bisiklet turu gerçekleştiren öğretmenler, daha sonra miting alanında toplandı.

Eğitim ve Bilim Sendikaları Birliği, bu grevin sadece bir uyarı grevi olduğunu, işverenlerin-partilerin-milletvekillerinin taleplerini dikkate almamaya devam etmeleri halinde, bu 28 okulda iş durdurma eylemlerinin şehrin bütün okullarına yayılacağını belirtti.

Eğitim ve Bilim Sendikaları Birliği Sözcüsü Markus Hanisch ise basına yönelik yaptığı açıklamalarda şunları belirtti: “Artık en azından konuşma isteğinin varolabileceğini umuyoruz. Korona salgını zaten aileler için büyük bir yük oluştururken, uyarı grevimizi sadece birkaç okulla sınırlı tutmayı tercih ettik. Ancak bu uygulamalarda bir değişiklik olmazsa, daha fazla okula greve gitme çağrısında bulunacağız.”

Ganime GÜLMEZ