Tatilciler mümkün olduğu kadar kültürel çevrelerde seyahat etmeyi severler. Ama turistler gerçekten ne kadar popüler gittikleri ülkelerde? Yapılan araştırmaya göre Alman turistlerin birçok ülkede geride olduğu ortaya çıktı.

YouGov tarafından yayınlanan küresel bir anketin sonucu Japonların sevilen turistler olduğunu ortaya koydu. Hangi tatilcilerin kendi ülkelerinde en olumlu algılandıkları sorulduğunda, Finlilerin yüzde 26'ı ve Fransızların yüzde 18'i Japonların olduğunu söyledi. Almanya ve İspanya'da da her biri yüzde 12 ile nispeten yüksek seviyelere ulaşan Japonya oldu.

İspanya'da Almanlar'a tam not verilmedi

Ancak Alman turistler belli ki hala Japonlardan biraz daha uzak görünüyor. Almanların güneşe çıkma tatil sevilen hedefi İspanya'dır, burada katılımcıların yalnızca yüzde 6'ı Almanları kusursuz turistler olarak algılıyor. Japonlara ise iki kat daha fazla tercih geliyor. Sadece komşu Fransa, Alman konukları Japonlara yaklaştırıyor. Listenin başında Almanların hala yüzde 18'inin en sevdikleri tatilciler olarak seçtiği İtalyanlar ve Danimarkalılar yer alıyor. İskandinav ülkeleri birbirlerine özellikle iyi notlar veriyor, Danimarkalılar Norveçliler arasında notları yüzde 23 ve Norveçliler İsveçlilere ise yüzde 22 ile çok yakın oldukları belirlendi.

En sevilmeyenler ...

Avrupa'daki ankete göre popülerlik ölçeğinin diğer ucunda Ruslar ve İngilizler var. Özellikle Danimarka ve Almanya'daki Rus turistler kötü bir üne sahip. Yüzde 38'i ya da 36'ı en az popüler turistler hakkında soru sorduğunda, buna karşılık, İngilizler Almanya'da yüzde 39 ve İspanya'da yüzde 46 en kötüsü olduğu saptandı. Çinlilerle ortak bir yönleri var: Orta sınıf turistler Asya-Pasifik bölgesinde en popüler olanları. Singapur'daki insanların yüzde 67'i Çin'i en kötü turist olarak görüyor. Yüzde 45 ve yüzde 44 reddetme oranı ile Vietnam ve Tayland halkı bile Çin'den gelen turistleri sevmiyor. Bu coğrafi bölgedeki katılımcılar arasında dikkat çeken, Japonlar burada özellikle Singapur’da, yüzde 43’ünde, Malezya’da, turist model erkekler için yanıt verenlerin yüzde 36’sı hoş geldiniz ile olumlu karşılanıyor.

Kendilerini yurtdışında iyi bilenler

Yine ankete göre kendi ülke vatandaşlarının yurtdışında nasıl bir performansa sahip oldukları sorusuna ise şu yanıtlar geldi: Almanlar ve Britanyalılar Avrupa'da en özeleştirilenlerdir. Almanların sadece yüzde 40'ı ve İngilizlerin yüzde 29'u yurtdışındaki vatandaşlarının performansının olumlu olduğuna inanıyor. Öte yandan, Danimarkalılar yüzde 67, İspanyollar yüzde 66 ve İtalyanlar yüzde 61, vatandaşlarının yurtdışında iyi bir izlenim bıraktığına inanmaktadır. Ayrıca Alman turistler hakkında pek çok önyargı var. Birçoğu temelsiz olabilir. Çoğunlukla terliklerle sabahın erken saatlerinde havuza girip, ön sıradaki şezlongalar almak için şezlongalar üzerine havluları serip yer tutmak sevilmiyor.

Emine SONUGÜR / HAMBURG