Gürsoy, “12 yıldır tam yapay kalp alanında çalışmalar yürütüyorum. Forbes gibi dünyaca ünlü bir derginin Almanya’daki sayısında kapak olmam beni onurlandırdı" dedi.

Dr. Dilek Gürsoy açıklamasında, "Dergide, Almanya’da kuracağımız kalp hastanesi hakkında bilgiler verdim. Tam yapay kalp ve tam yapay kalp araştırmaları şu an ne durumda bunları anlattım. Avrupa’daki bu son çalışmalar hakkında bilgi sundum. Kalp yetmezliği büyük bir problem. Organ bağışı az yapılmakta. Dolayısıyla tam yapay kalp araştırmalarına önem verilmeli ve daha çok bütçe ayrılmalı. Hem insan hem de hayvanlar üzerinde çok tecrübeliyim. Tam yapay kalp, özellikle kadınlarda büyük önem taşıyor” dedi.

Türk malı baharat ürünleri kanserojen nedeniyle toplatıldı Türk malı baharat ürünleri kanserojen nedeniyle toplatıldı

Dr. Dilek Gürsoy, başarılı ameliyatları ile Avrupa’da aranan sayılı doktorlar arasında yer alıyor. Yapay kalp cerrahisi konusunda Avrupa’da ilk ve tek kadın doktor olan Dr. Gürsoy’un Almanya dışında Hindistan ve Türkiye’de de önemli kalp ameliyatlarında yer aldığı biliniyor. 2019’da Almanya’nın en saygın ödüllerinden Victress Ödülü’ne ve Alman Tıp Ödülü’ne (German Medical Award) layık görülürken Dr. Gürsoy, yılın doktoru seçilmişti. Gürsoy, şu anda Düsseldorf kentindeki Clinic Bel Etage’in başhekimliğini yapıyor.

DİLEK GÜRSOY KİMDİR?
Almanya’ya göç eden ve Ordu Aybastılı bir işçi ailesinin kızı olarak dünyaya gelen Dilek Gürsoy, Tıp okudu ve kalp cerrahı oldu. 2021'de yapay bir kalp nakleden ilk kadın oldu. Halen Clinic Bel Etage'de başhekim ve kendi muayenehanesini yönetiyor. Yapay kalpler ve dolaşım destek sistemleri alanında önde gelen uzmanlardan biridir.