Süheyla KAPLAN / Almanya

Güvenilir kaynaklardan edinilen bilgiye göre, 2020 yılının son aylarında Malatya Yeşilyurt Belediyesi'nden gelen 45 kişiden oluşan kafileden şüphelenen G.F. adlı diplomatın gelen davetiyeler ve listeden şüphelenmesi üzerine, söz konusu durum hakkında Ankara'yı uyardı. Ancak Ankara'da Dışişleri Bakanlığı'nın üst düzey merciilerin konu ile ilgilenmediği gibi, olayın insan kaçakçılığı olduğunu sezen dipolomatlar Güler F. ve Mehmet F'in daha sonra açığa alındığı öğrenildi. 

İsmini vermek istemeyen bir başka haber kaynağına göre de, Malatya Yeşilyurt Belediye'sinden gelen 45 kişilik kafilenin 'geri dönmedikleri sistemden tespit edilmesine rağmen', konunun insan kaçakçılığı ile ilgili olduğu durumun hem Ankara'ya hem de Almanya'daki Başkonsolosluklara bir mesajla Dıişleri Bakanlığı'na iletilmesi için ivedi bir yazı gönderildiği ifade edildi. 

Mehmet F., şahsi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, eşi ile birlikte merkeze alınmalarının nedeni olarak gri pasaport skandalını gösterdi.

Fidan paylaşımında “Eşim Muavin Konsolos Güler Fidan, 2020 yılının son aylarında Malatya Yeşilyurt Belediyesi aracılığıyla gelen "gri pasaport" sahibi 45 kişilik kafileden şüphelendi ve olayı mercek altına aldı. Daha sonra, Almanya'ya gelenlerin geri dönmediklerini sistemden tespit ederek, Başkonsolosu defalarca uyardı. Konunun insan kaçakçılığı ile ilgili olduğunu ısrarla anlattı ve hem Ankara'ya hem de Almanya'daki 13 Başkonsolosluğa dağıtımlı bir mesajla, ivedi bir şekilde konunun Dışişleri'ne iletilmesi için bir yazı hazırladı. Başkonsolos mesajı sürüncemede bırakıp ocak-şubat aylarında eşimi merkeze çekmek için talimat beklediği şifreli mesajı, maalesef, merkeze çektirmedi ve aksine, her nedense, alelacele ve apar topar bizi merkeze çektirdi. Türkiye'ye anlatacağız. Zira, kurumun içinde bizi boğuyorlar. Buna daha fazla izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Çinli şirketler, ürünlerini ABD'ye arka kapıdan sokmak için nasıl Meksika'yı kullanıyor? Çinli şirketler, ürünlerini ABD'ye arka kapıdan sokmak için nasıl Meksika'yı kullanıyor?

Halen Hannover’de ikamet eden konsolosluk çalışanı çiftin, Ankara’ya dönmemek için sağlık raporu kullandıkları öğrenildi.

Öte yandan konu ile ilgili olarak görüş almak için aradığımız Mehmet F. ve Güler F. adlı diplomat ise konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmak istemediklerini söyledi.