Fulya OMAÇ / Alaçatı/ İZMİR

Türkiye’de ünlü iş insanlarının ve usta balıkçıların buluşma etkinliklerinden biri olan ‘Tuna Masters’ serisinin ikinci ayağı “Tuna Masters Alaçatı” açık deniz balık avı turnuvası bu yıl 15-18 Eylül tarihleri arasında 16. kez düzenlenirken, sportif balıkçılık tutkunlarını deniz ve devasa balıklarla buluşturmaya devam etti. Covid-19 pandemisi tedbirleri nedeniyle 2 senedir ziyaretçilere kapalı olan turnuva, bu yıl herkese açık olunca birçok balık sevdalısı ile güzel ve keyifli bir gün geçirmek isteyenlerin hafta sonu Alaçatı’daki buluşma noktası oldu. Turnuva sonunda Altın Kemer bu yıl da el değiştirirken, Sis35 teknesi ekibi hem ‘Tuna Masters of the Year Altın Kemer’in yeni sahibi hem de ‘En Büyük Balık’ kategorisinin şampiyonu oldu. Geçtiğimiz yılın Altın Kemer şampiyonu Veloce teknesi ekibi ise bu yılın En Fazla Balık’ kategorisinde birincilik kupasını aldı.

Eczacılardan "Aşırı bürokrasiye karşı" protesto Eczacılardan "Aşırı bürokrasiye karşı" protesto

AVRUPA’NIN EN ESKİ VE EN BÜYÜK ULUSLARARASI SPORTİF BALIKÇILIK TURNUVASI

Açık deniz sportif balık avının Türkiye’deki duayenlerinden olan dünyanın birçok yerinde uluslararası turnuvalara katılmış Murat İyriboz ve Uluslararası Spor Balıkçılık Federasyonu IGFA (International Game Fish Association) Türkiye Temsilcisi Elvio Pennetti tarafından organize edilen turnuva, bu yıl da Bitci.com ana sponsorluğunda ve Port Alaçatı Marina ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Avrupa’nın en eski ve en büyük uluslararası sportif balıkçılık turnuvası Bitci.com Tuna Masters 2022 serisinin sezon finali olan Bitci.com Tuna Masters Alaçatı’da 60 usta balıkçı ekip, Alaçatı açıklarındaki derin sularda büyük ödülü kazanmak için dev orkinos ve kılıç balıklarıyla mücadele verdi. Turnuvaya İzmir çevresindeki tüm marinalar ile Kıbrıs, İsveç, ABD, Suudi Arabistan, Güney Afrika ve Monaco gibi ülkelerden gelerek kayıt yaptıran, aralarında Erkut Soyak, Gökhan Çarmıklı, Turgut Konukoğlu, Suat Yiğit, Mahmut Özgener, Altuğ Aksoy, Sinan Kuran ve Bülent Delican gibi uluslararası sularda kendini kanıtlamış birçok ustanın yanı sıra yeni ekipler de katıldı.

BALIKLAR BOY, KİLO VE GENİŞLİKLERİNE GÖRE DEĞERLENDİRİLDİ
IGFA tarafından belirlenen sportif balıkçılık anlayışı, turnuvaya özel kurallarla gerçekleştirilen turnuvanın son gün yarışlarında tutulan balıklar Port Alaçatı Marina turnuva alanına getirilerek tartıldı. Tartı sonrası
Happy Hour’da Knees Up müzik grubu canlı performansyla ziyaretçilere hoşça vakit geçirtti. Hakem heyetinin balıkları boy, ağırlık ve genişlik kriterlerine göre değerlendirip, kararını açıklamasının ardından ödül törenine geçildi. Düzenlenen ödül töreninde Bitci.com Tuna Masters 2022 sezonu Tuna Master of the Year Kemeri sahibini buldu. Dereceye giren usta ekiplere çeşitli değerli ödüller verildi. Özellikle balıkların tartıya getirilişi ve ödül töreni büyük bir ilgi ve heyecanla izlendi.

ALTIN KEMER SİS35 EKİBİNİN


2019’da başlayan uygulama ile Tuna Masters Teos ve Tuna Masters Alaçatı yarışlarının toplam değerlendirmesi sonucunda genel klasman galibi olan ekibe ‘Tuna Masters of the Year Altın Kemeri’ verilmeye başlanmış, bu ödülün ilk sahibi Fes Fish ekibi olmuştu. Tuna Masters Teos 2020 yarışlarından 683 puan toplayan turnuvanın müdavimlerinden SHAMU teknesi ekibi, Tuna Masters Alaçatı’dan da topladığı 1096 puan ile 1679 puana ulaşarak “Tuna Masters of the Year” 2020 Altın Kemeri’nin yeni sahibi olmuştu. Kemeri bir yıl boyunca taşıyan ekip, Tuna Masters 2021’de Altın Kemer’i yeni sahipleri Veloce ekibine teslim etmişti. Bu yıl ise turnuva sonunda gelenek yine bozulmadı ve Altın Kemer bu sene de el değiştirirdi. Tuna Masters of the Year Altın Kemer’in yeni sahibi Teos ve Alaçatı yarışlarında 1861 puan toplayan SİS 35 teknesi ekibi oldu. Ekibine kemeri ve ödüllerini Bilsev Group kurucusu ve Ferdi Baba Restoran sahibi Tevfik Bilsev takdim etti.
SİS 35 takımı, bir yıl boyunca şampiyonluk kemerini taşıyacak.

EN BÜYÜK BALIK ŞAMPİYONU: SİS 35


Özgür Sezgin, Fikret Mesut Kocabıyık, Reyhan Sezgin ve İpek Kocabıyık’tan oluşan Sis35 teknesi ekibi Tuna Masters Alaçatı yarışlarıda ikinci günü yakaladıkları 154,4 kiloluk bluefin ile turnuvanın şampiyonu oldular. 100 bin bitcicoin ve çeşitli sponsor ödülleri ile ödüllendirilen ekibe ödüllerini Bitci Türkiye Sorumlusu Faysal Şevkatlioğlu takdim etti.

EN FAZLA BALIK’ KATEGORİSİ ŞAMPİYONU: VELOCE


Geçtiğimiz yılın Tuna Masters of the Year Altın Kemer’ sahibi olarak Alaçatı’ya gelen turnuvanın başarılı ve müdavim ekiplerinden Veloce teknesi ekibi tuttukları 5 balıktan dördünün dereceye girmesiyle topladıkları 936 puanla turnuvanın şampiyonu oldular. Bu balıklardan en büyüğü 104 Kg Bluefindi. Çağlar Akan, Fadıl Zandar, Cihan Okay ve Ömer Makaracı’dan oluşan ekibe 60.bin bitcicoin ve çeşitli sponsor hediyelerinden oluşan ödülleri Alaçatı Port Marina Müdürü Deniz Şahin tarafından takdim edildi.

EN FAZLA BALIK’ KATEGORİSİ İKİNCİSİ: ROSE 2


Yarışmaların ilk gününde yakaladıkları 2.30 cm boyunda 151.9 kiloluk bluefin ile 911,4 puan toplayan Mehmet Okay, Timur Timuroğlu, Ali İsmet ve Ömer Karaosmanoğlu’ndan oluşan Rose 2 teknesi ekibi turnuvayı En Fazla Balık’ Kategorisi İkincisi olarak tamamladı. 40 bin bitcicoin ile çeşitli sponsor hediyeleri kazanan ekibe ödüllerini CMS Ceo’su Ünal Kocaman takdim etti.

EN FAZLA BALIK’ KATEGORİSİ ÜÇÜNCÜSÜ: TORO


Tolga Aydınol, Ramazan Yıldırımgeç, Erhan Yağımlı ve Şakir Üzel’den oluşan Toro teknesi ekibi yarışmanın ilk günü denizden karaya balıkla dönen üç ekipten biriydi. Ekip, yakaladıkları 205 cm’lik 131,7 Kg Bluefin ile 790,2 puan toplayarak turnuvanın üçüncüsü oldu. 20 bin bitcicoin ve sponsor hediyeleriyle ödüllendirilen ekibe ödülleri Çeşme Liman Başkanı Eray Aykanat tarafından takdim edildi.

YAKALA-BIRAK, AHMET ATAY KUPASI: ORKİ TEAM

Turnuvanın ilk gününden itibaren turnuvada yarışan İzmirli işadamı Ahmet Atay’ın geçtiğimiz Ocak ayında genç yaşta kalp rahatsızlığından vefat etmesi üzerine bir vefa örneği gösteren Turnuva ekibi bu yıldan itibaren Yakala-Bırak kategorisini ‘Ahmet Atay Kupası’ adı altında düzenlemeye karar verdi. Amerikan da gelen Lauren Sarasua ve Jose Liccardo’nun da olduğu Suat Yiğit, Engin Altan Düzyatan, Berk Aktan ve Oğuz Kaan Durmaz’dan oluşan Orki Team ekibi denize geri bıraktıkları 187cm Bluefin ile bu ödülü almaya hak kazandılar. Ekibe ödülleri Ahmet Atay’ın Eşi Saba Atay tarafından takdim edildi.

DENİZDEN GELEN SERGİSİ

Tuna Masters Teos’ta yarışmaya ek olarak, turnuva sahasında dünya lideri birçok marka da destekçi olarak ürünleri ile yer alırken, Tuna Master Turnuvaları Driftwood Sanatçısı Cem Özipek de “Denizden Gelen” sergisinde eserlerini sergiledi.

Sportif balıkçılık tutkunlarını deniz ve devasa balıklarla buluşturan Tuna Masters, gala yemeğinin ardından sona erdi.