Almanya'nın Thüringen eyaletinde bugün eyalet meclisinde yapılan oturumda, Sol Parti’li Meclis Başkanı Birgit Keller’in çağrısıyla ırkçılık kurbanları için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.

Thüringen Eyaleti Meclis Başkanı Keller, NSU cinayetleri, Kassel Valisi Walter Lübcke (CDU) ve Hanau’da 9 göçmen kökenlinin ırkçı ve aşırı sağcı terör şebekelerine kurban gidenleri hatırlatarak, “Ülkemizde aşırı sağa yer yoktur” dedi.

Birgit Keller'in konuşmasından sonra başbakanlık seçimine geçildi. Die Linke (Sol Parti) Bodo Ramelow’u, aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) partisi ise, Meinigen şehrinde bir bölge mahkemesinin "faşist" olarak tanımlanmasında sakınca yoktur dediği, Björn Höcke’yi aday gösterdi.

Thüringen eyalet anayasasına göre başbakan seçilebilmek için ilk iki turda 90 üyesi bulunan mecliste en az 46 milletvekilinin desteğini almak gerekiyor. İlk iki turda hiçbir aday salt çoğunluğu alamadı. Bunun üzerine Björn Höcke üçüncü turda çekildi. Sol Partili Bodo Ramelow tek başına yarıştı. Eyalet anayasası üçüncü tur için salt çoğunluğu yeterli gördüğü için bu turda Sol Parti, SPD ve Yeşiller’in desteğini alan Ramelow, 42 milletvekilinin oyuyla başbakan seçildi. 

Oylama sonrası tüm grupların tebriklerini kabul eden Bodo Ramelow, aşırı sağcı AfD Grubu Başkanı Höcke’nin elini sıkmadı.